MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğim Kokuyor. Köpeklerde Koku Problemi Neden Oluşur?

8.11.2022 11:46:42

Köpek dostlarımızda koku oluşumu sebepleri uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Koku oluşum sebeplerine bakacak olursak; cildin iltihaplanması, diş hastalıkları, anal bez ve kese hastalıkları, kulak enfeksiyonu ve ağız ve nefes kokusu olarak sıralanabilir. Köpek dostlarımız, herhangi bir yerden mikrop kapmasından sonra farklı bir koku yayar ve bunu göstermeye başlar. Aslına bakacak olursak bu durum, minik patili dostlarımızın sağlık sorunlarını anlayabilmek adına çok önemlidir. Sağlık sorunları bu şekilde fark edilebilir. Köpek dostlarımıza bakan kişiler, "köpeğim neden kokuyor" aramasını, arama motorlarına soruyor. Bu içeriğimizi okuyarak siz de köpek dostlarımızın sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığını anlayabilir ve hemen veteriner hekime götürebilirsiniz.

Yavru Köpeğimin Ağzı Kokuyor. Neden Olabilir?

Köpek dostlarımızda oluşan ağız kokuları genelde ağızda oluşan bir bakteri kaynaklı olmaktadır. Patili dostlarımızın yemiş olduğu mamalardan dolayı ağızlarında çeşitli bakteriler belirebilir. Ağızda oluşan bu bakteriler kısa süre içerisinde ürer ve köpek dostlarımızın ağız kokusundaki oluşumunu başlatır. 

Kulak Enfeksiyonu

"Köpeğimin kulağı kokuyor, neden olabilir?" sorusunu soruyorsanız bu kokunun ana kaynağının kulak enfeksiyonu olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Köpek dostlarımızın kulakları düzenli olarak temizlenmediği süre boyunca köpek dostlarımızda alerji sorunları yaşandığı sırada kulak enfeksiyonları oluşabilmektedir. Köpek dostlarımızda kulak enfeksiyonuna yol açan bir kulak mantarı olduğu da biliniyor. Minik patili dostlarımızın kulaklarında hafif bir koku var ise normal şartlar altında temizlendiğinde bu kokunun ortadan kalkması beklenir ancak bu yoğun bir koku ise veteriner hekim ile bağlantınızı hemen gerçekleştirmelisiniz.

Diş ve Diş Eti Hastalıkları

"Köpeğimin ağzı kokuyor" diyorsanız bunun ana sebebinin diş ya da diş eti hastalığı olduğunu unutmamalısınız. İnsanlarda olduğu üzere ağız sağlığı bozulan köpek dostlarımızda da koku sorunları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de 3 yaşını yeni yeni geçmiş bir köpeğin diş hastalığına sahip olması çok yaygındır. Köpek dostlarımızın dişleri fırçalanmadığı süre boyunca dişlerinde oluşan plaklar da artacaktır. Bakteriler için en uygun ortam yaratıldığında bu ağız kokusuna sebep olabilir.

Elbette ne kadar yüksek bir koku duyuyorsanız o kadar kısa süre içerisinde veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar