MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları Kedi idrar yapamama sorunu

En Yeni Ürünler


Üye

yilmazaliberke


Kayıt Tarihi :
2.11.2023 12:14:41

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
2.11.2023 12:31:14

Merhabalar mihav.com ailesi,

7 yaşında mavi rus cinsinde kısır erkek kedim var. 2 veya 3 yaşındayken sistit olmuştu ve tedavi süreci o zamanlar başarıyla tamamlanmıştı ve o zamandan beri üriner mamayı veterinerimizin belirlediği oranlarda karıştırarak tüketmekteydi. 1 aylık yavru kedi sahiplenmiştik, büyük kedim de onun mamasından yediği  için ve mama,normal mamalara göre yüksek proteinli oluğu için idrar kanalı tekrar tıkanmış. Bunun için uygun tedavi uygulandı ve tedavi sonucu yapılan incelemelerde kanalda veya mesanede herhangi bir kum veya taşa rastlanmadı. Ancak kedim neredeyse son 1 aydır idrarını yaparken canı yanıyor gibi sesler cıkarıyor ve sürekli pipisini yalıyor ve patisiyle o bölgeyle uğraşıyor. Veterinere bunun sebebini sorduğumuzda sürekli o bölgeyi yaladığından yara ettiğini söyledi ve idrarını yapamamasını buna bağladı. Açıkçası küçük yerde yaşadığımız için bu  husustan anlayan başka birileri de çevremizde çok fazla yok. O yüzden sizlerin yardımına danıştım.Yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim. (Ayrıca kedim bulduğu her yere işemeye başladı;battaniye,yastık,halı /annem çıldırmak üzere/ kumunun cinsini mi beğenmiyor diye kum cinsini bile değiştik ama maalesef çözüm olmadı)

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
89
Toplam Konu :
0
9.11.2023 17:51:15

Merhabalar,

İdrar yolu taşından muzdarip bir kedi maalesef beslenmeye bağlı olarak bunu tekrar tekrar yaşayabilir. Aslında vücudu bir yandan kum ve taş üretmeye devam ederken bir yandan da bununla mücadele etmeye çalışmaktadır. Tam tıkanıklık olmaması ya da idrarda kristallere rastlanmaması küçük taneli kum dökmediği anlamına gelmeyecektir. Maalesef kum dökmek de taş düşürmek gibi ağrılı, sancılı hatta yanma hissiyatı vermektedir. Kanalı çizen kum tanelerine bağlı olarak zaman zaman idrarında kan da görebilirsiniz. Hekiminizin idrar pH'ına bakarak önereceği bir mama, besin takviyesi ve idrar yaparken acı çeker gibi sesler çıkarıyorsa bir idrar yolu antiseptiği kullanılması faydalı olacaktır. En azından problem yaşadığı dönemlerde. 

İstenmeyen yerlere tuvalet yapma hormonal ya da dikkat çekmek, sorunum var demek de olabilir. Evde yapabileceğiniz en güzel şey bol su içmesini sağlamak olacaktır.