MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Ağzı Neden Köpürür Hastalık Habercisi mi?

30.12.2020 13:27:06

Köpürme durumu genelde kedilerin salya akıntısıyla ilintilidir. Ağızda köpüklenme oluşması için salyası akan kedilerin nefes hızında artış olması ya da hızlı nefes almasının sonucudur. Hafif seviyedeki salya akıntısı normal kabul edilip aşırıya kaçması köpüklenmeye neden olmaktadır. Ağızlarının köpürmesinin belli başlı bilinen diğer nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

- Aşırı heyecan ve korkuya düşmesi

- Diş ve ağız hastalıkları

- Viral hastalıklar Epilepsi (Evet kedilerde de bulunuyor)

- Zehirlenmesi

Kedilerin Ağız Köpürmesi Yaşamasındaki Nedenler

Köpürmenin boyutuna bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Korku ve yaşadığı strese bağlı olmayan her ağız köpürmesi veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Aksi taktirde anlayamadığınız bir sebepten dolayı evcil dostunuzu kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Endişe, Korku ve Stres

Kedilerin köpürme yaşamasının yanında kendisini koruma ihtiyacı gütmesi bu dışarıdan başka etkilerin olduğunu göstermektedir. Titremesi, kendisini sık yalamaya çalışması, sağa sola dengesiz şekilde kendisini devirmesi yaşadığı duygu değişimleri kaynaklı olabilir.

Anksiyete Hali

Dostlarımızın yaşadığı travmatik olaylar herhangi bir hastalık ya da yaşadığı huzursuzluk ağzının köpürmesine neden olabilir. Onun korunması ve sevgiye ihtiyacı olduğunu asla unutmamalısınız. Yaşadığı ortamda bu tip baskı altında kalmaması için gerekli şartları mutlaka ona sunmalısınız.

Zehirlenme

Ağızda salya ve köpüklenme konusunda belki de en dikkatli olmanız gereken durumların başında zehirlenme riski düşünülmelidir. Kusma ve halsizliğinde tetikleneceği bu durum karşısında yediği bozuk, bayat yiyecekler ya da maruz kaldığı kimyasal maddeler etkili olabilir. Sadece kedilerde karşılaşılmayan duruma karşı köpek sahiplerinin de dikkatli olması gerekmektedir.

Hastalıklar

Ağız köpürmesinin hastalıklar belirtileri içerisinde en tehlikesi belki de kuduz virüsüdür. Aşısı tam ve eksiksiz yapılan kedilerde görülme oranı yok gibiyse de kuduzun belirtileri arasında bulunur. Ayrıca viral enfeksiyonlara bağlı üst solunum problemlerinden bir kısmı da salya artışı ve köpüklenmeye neden olabilir.

Diş Rahatsızlıkları

Burada oluşan bir iltihap ya da farklı bir diş eti rahatsızlığı zamanla farklı sıkıntılar çıkmasına neden olabilir. Yaşlanan ve ağız bakımları yapılmamış kedilerin çok daha kolay düşebileceği bu durum kedilerin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi aşırı salya akıntısı ve akabinde köpük saçılmasına zemin oluşturabilir.

Kedilerin Ağızlarının Köpürmemesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Ağız bakımlarının aksatmadan rutin hale getirmelisiniz. Mama kaliteniz belirli bir seviyede kalıcı olarak kullanılmalı.
  • Evcil dostunuzun rutin kontrollerinin yanında aşıları tam ve eksiksiz olarak yaptırılmalı.
  • Onun korku ve endişeye sürükleyecek durumlar altında tek başına kalmasına izin vermemelisiniz.
  • Evcil dostunuzun ağız salyası ya da akıntısı var ise ağzının köpürmesini beklemeden olabilecek sorunları kısa bir süre analiz edip çekinmeden veteriner hekiminizden bilgi almalısınız.
  • Yaşlanan kedilerin bir takım sağlık sorunları ve bu sorunlara bağlı belirtileri olabilir. Onların sağlığına bu dönemde daha fazla dikkat etmelisiniz.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar