MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedimin neden tüyü dökülüyor? Tüy Dökülme Sebepleri

28.11.2022 12:00:32

"Kedimin neden tüyü dökülüyor?" sorusunu sizler de soruyorsanız doğru içeriği okuyorsunuz. Kedi dostlarımızda tüy dökülme durumu, tüylerinin uzunluğundan tamamen bağımsız olacak şekilde bir kedi dostumuzun hayatı içerisinde oldukça doğal ve normal bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kedi dostlarımızın kürklerinin büyüme döngüsü her bir tüyün dinlenmesine, uzamasına, ölmesine var hemen sonra dökülmesi ile ilişkilidir. Bununla beraber kedi dostlarımızda bazı dönemler dahilinda çok daha fazla tüy döküldüğü apaçık doğru bir durumdur. Elbette bazı dönemlerde kedi dostlarımızın tüylerinin dökülmesi de normal ve olağan bir süreçtir. Kedi dostlarımızda tüy dökme büyük oranda minik patili dostlarımızın gün içinde güneş ışığına maruz kaldığı süre ile tamamen ilişkilidir. Tamamen açık alanlara erişimi olan minik patili dostlarımız normal durumlarda yıl içerisinde iki kez tüy dökmektedir. Özellikle ilkbahar aylarının en başlarında kalın tüyler dökülebilir. Sonbahar mevsiminde ise soğuk kız ayına hazırlık amacı ile kalın tüylerin çıkabilmesi adına mevcut tüylerin dökülmesi gerekmektedir. Kapalı mekanlarda yaşayan minik patili dostlarımızda ise ev içerisinde hem ısıtma hem de soğutma sistemleri bulunduğundan biyolojik sistemlerinin kafası karışabilir ve bu sürekli olarak tüy dökme durumu görülebilir.

Kedi dostlarımızda kendi kendine bakım yapmaktadır. Fakat ölü tüylerin çok daha rahat dökülebilmesi adına bizlere ihtiyaç duyabilirler. Uzun tüylü kedi dostlarımızda koltuk altı, göbek, arka bacaklar, kuyruk gibi alanlarda tüylerde kıtıklaşma meydana gelmektedir. Bunun yanında tüy kıtıklarının önlenebilmesi adına bu bölgelerin genelde düzenli olmak şartı ile hafta içerisinde birkaç kez taranması önemlidir. Ayrıca kısa tüylü kedi dostlarımızda bile tıraş olmayı gerektirecek kadar sert tüy kıtıkları meydana gelebilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak adına kısa tüylü minik patili dostlarımızı da haftada bir kez fırçalamayı unutmamalısınız.

Tarama Ekipmanlarını Seçimi

Kedi dostlarımız her ne kadar tüylerine son derece iyi bakan varlıklar olsa dahi ara sıra biz insanlara ihtiyaç duyabilirler. Günümüz içerisinde kedi dostlarımızın tüylerini tarayabilmek adına birçok kedi tarağı ile karşılaşmanız mümkündür. Bu kadar çok çeşit var iken onlar için en uygun kedi tarağını bulmanız gerektiğinin farkındasınızdır. Metal taraklar kedi dostlarımızın tüylerinde meydana gelebilecek düğümleri açabilmektedir. Kauçuk taraklar en çok tercih edilen tarak türüdür. Bu taraklar sayesinde ise kedi dostlarımızın gevşek tüylerinin havalandırarak dökülmesini sağlamaktadır. Çok sık dişli tarakların kullanımı ise önerilmemektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar