MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Veterinere Gitmesi Gerektiğini Gösteren İşaretler

23.09.2019 23:20:34

Bazı acil durumlar aniden ortaya çıkar ve açıktır. Ancak bazıları belirsiz başlar. Acil durumu nasıl tanıyacağınızı ve kedinizi kısa sürede veterinere ne zaman götüreceğinizi öğrenin. Aşağıdaki liste kedilerde acil durumları tanımanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır ve ayrıntılı değildir.

Veterinere gidip gitmeyeceğinizi anlamanız için bazı kurallar vardır. Kedinin sağlıklı olduğunun en büyük göstergelerinden biri diş etleridir. Diş etlerinin pembe ve nemli olması gerekir. Kedinizin diş etlerinin soluk, gri, mavi veya parlak kırmızı olduğunu görürseniz bir veterinere başvurun. Bunun dışında en yaygın ve ciddi kedi acil durumlarından bazılarını listeyelim.

1.Solunum Zorluğu

Bu herhangi bir bireyin –kedi köpek ve kedi- karşılacağı en acil durumdur. Kedilerde solunum problemlerini ilk başta tanımak zor olabilir. Dikkat edilmesi gereken belirtiler; ağzı açık nefes almak, öksürmek, hırıldamak, anormal solunum sesleri ve nefes almaya çalışırken komik görünmesidir.

2.Erkek Kedilerde Anormal İdrara Çıkma

Bu herhangi bir kedinin karşılaştığı en ciddi kedi durumlarından birinin belirtisi olabilir:idrar tıkanıklığı. Anatomik nedenlerden dolayı neredeyse sadece erkeklerde görülür.İlk semptomlar belirsiz olabilir. Etkilenen kediler kutusunun dışına idrar yapabilir, bu esnada zorlanabilir, idrara az çıkabilir ve cinsel organını tımarlayabilir.

3.Arka Bacağın Ani Felci

Bu durum aort tromboembolizmi (ATE), kan pıhtısının (genellikle) arka bacaklara yerleştiği kalp hastalığının bir komplikasyonudur.

4.Yeme ve/veya İçmeyi Bırakmak

Yemek yemeyen bir kedi ciddi sorun anlamına gelir. Herhangi bir bireyin yemek mevcut olduğunda yemek yemeden tam bir  gün geçirmesi normal değildir ve yememek böbrek yetmezliği, diyabet, bağırsak tıkanıklığı gibi ana sağlık sorunlarının nedeni olabilir.

5.Uzun Süreli İshal ve/veya Kusma

Bu özellikle durum kan içeriyorsa derhal veterinere gitmenizi gerektiren acil durumlardandır.

6.Toksik Alımı

Zambak veya antiftiz gibi toksiklerin yutulması derhal tedavi edilmelidir. Hızlı hareket etmek birçok farklı toksisite tipinde önemli iyileşme sağlayabilir.

7.Derin Uyuşukluk

Derin uyuşukluk genellikle uzun süre boyunca odada aklanıp hareket etmemek, norma uyarıcılara (adını söylemek, mama kabını oynatmak vb.) tepki vermemesidir.

8.Nöbet

Sadece bir nöbetin hayati tehlike oluşturması muhtemel olmasa da, kedi sahipleri nöbetlerin çoğu zaman birkaç saat içinde kötüleşebileceğini bilmelidir.

Kedi sahipleri, yukarıdaki listenin kapsamlı olmadığını hatırlamalıdır. Tüm acil durumları listelemek mümkün değildir. Bu durumların dışında da veterinere gitmeniz gereken durumlar olabilir. Eğer şüpheniz varsa veterinere gitmeniz gerektiğini yinelemek isteriz.

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar