MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Kuyruğu Ne İşe Yarıyor? Tüm Detaylar...

22.11.2022 09:46:00

Kedi dostlarımızın kuyruklarının ana görevleri sanıldığından çok daha fazla olarak bilinmektedir. "Kedimin kuyruğu ne işe yarıyor?" şeklinde bir soruya verilebilecek çok fazla sayıda yanıt vardır. Kedilerin kuyrukları yalnızca bir parça olarak değil bir organ olarak düşünülebilir. Kedi kuyruklarının önemine gelecek olursak; kedi dostlarımızın dengesini sağlayabilmek adına kullanmış olduğu organı kulakları olsa da kuyrukları da denge konusunda onlara yardımcı olmaktadırlar. Özellikle de koşarken dengeyi iyi bir şekilde sağlayabilmek adına kuyruklarından yardım almaktadırlar. Beden dili ise kedi dostalrımız arasında iletişimde önemli rol oynar. Kedi dostlarımız iletişim için de kuyruklarını kullanmaktadırlar. Özellikle minik patili dostlarımız avlanırken ya da başka bir kediyi tehdit ettikleri sırada kuyruklarını yavaşça sallayabilirler. Kuyrukları kedi dostalrımızın kendilerini savunması adına çok önemli bir organdır. Kedi dostlarımız kuyrukları sayesinde çevrede bulunan tehlikeleri de kendisinden uzaklaştırmaktadırlar. Kedi dostlarımızın kuyrukları onların psikolojisi için çok önemli rol oynamaktadır. Kedi dostlarımız iletişim kurabilmek ve dengelerini sağlayabilmek adına yardım aldığı kuyruklarına adapte olarak yaşamaktadırlar. Bunun yanında onların eksiklerini hissedebilir ve hasar alması doğrultusunda acı çekebilirler.

Kedi Kuyruğu Yaralanmalarında Ne Yapılmalı?

Kedi dostlarımızın kuyrukları yaralandığı takdirde müdahale edildiği sürece kısmen ya da tamamen iyileşebilmektedir. Elbette bunu sağlayabilecek olan tek kurum veteriner hizmetleridir. Kolay ve basit iyileştirilebilen yaralar kedi dostlarımızın sahipleri tarafından bakım yapılıp iyileştirilse de daha ciddi durumlarda veteriner hekimlerden kesinlikle yardım alınmalıdır.

Kedi dostlarımızın kuyruk yaralanmalarının ana sebebi olarak görülebilecek şeyler şu şekildedir; enfeksiyon durumu, kedi dostlarımızın kuyruklarını etkileyen ana faktörün başında gelmektedir. Özellikle de deri enfeksiyonları yayılma özelliğini net bir şekilde göstermektedir. Bu durumda kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanında sokak kedilerinin kuyruklarında ya da gövdelerinde küçük sıyrıklar görülebilir. Bunun ana sebebi ise genelde sokaktaki diğer kediler ile kavga etmesidir. Eğer imkanınız var ise kedi dostlarımızı veteriner hekime götürüp iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Kedi dostlarımızın kuyruğunda kırık ya da çıkık olabilir. Bu gibi durumlarda kuyruklarını istediklkeri şekilde kullanamazlar. Kuyrukları anormal görülebilir. Bu durumda derhal veteriner hekime götürülmelidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar