MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Hamilelik Süreci Hakkında Bilgiler

18.05.2023 11:45:40

Kediler bizim en yakın dostlarımızdan birisidir. Bu en yakın canlarımız olan kedi dostlarımız da insanlar gibi hamilelik sürecinden geçerler. Can dostlarımızın hamile kalma yaşı tam olarak halen söylenemese de 9 aydan sonra çiftleşme eğilimi gösterdiğini öne çıkarır. Bu durum kimi kedi dostlarımızda daha erken görülürken bazı minik patili dostlarımızda da daha geç görülebilir. Kedi dostlarımızın hmailelik süresinden bahsedecek olursak 57 ile 67 gün aralığında değişiklik gösterebilir. Yani kedi dostlarımızın hamilelik süreci ortalama olarak ele alındığında 2 ay kadar sürüyor dememiz mümkündür. Bir yıl içerisinde kedi dostlarımız 3 kez doğum yapabilir bunun yanında her doğum sırasında 1 ile 5 arasında yavru kedi doğurabilmektedir. Sokakta yaşayan kedi dostlarımız ise doğumlara cins kedi dostlarımıza oran ile çok daha fazla adapte olabilirler. Bu sebeple doğumlarını cins kedilere göre çok daha rahat geçirmektedirler. Cins kedi dostlarımızın doğum süreçleri biraz daha zor geçebilir.

Kedim Hamile mi? Nasıl Anlarım?

Kedi dostlarımız tıpkı insanlar gibi hamile olduğu sırada bazı semptomlar gösterebilir. Kedi dostlarımızın hamile olmasının ilk belirtileri ise üçüncü ya da dördüncü hafta itibarıyla ortaya çıkamaya başlayacaktır. Kedi dostlarımızın hamile olduğunu anlayabilmenin ilk yolu ise meme uçlarının koyu pembe bir renge bürünmesi olacaktır. Bununla birlikte kedi dostlarımızın iştahı artacak ve dokunmanıza asla izin vermiyorlarsa büyük ihtimal ile hamile olabilir. Erken dönem içerisinde hamilelik anlama belirtileri bunlardan ibarettir. İşte, durum böyle olunca kedi dostlarımız asla karınlarına dokunmanıza izin vermeyecek ve iştahı artacaktır. Erken dönemde, "kedim hamile mi?" sorusunun cevabı için bu belirtilere bakmanız oldukça doğru bir seçenek olacaktır görüşündeyiz.

Kedimin Doğumu Ne Kadar Sürer?

Bu kısımda ise sizlere doğum anında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı tüyolar vermek istiyoruz. Bu tüyolar hem yavru kedilerin hem de anne kedinin olumsuzlukla karşılaşmaması adına çok önemlidir. Kedi dostlarımızın hamilelik aşaması sona erdiğinde doğum süreci ortalama 24 saat içerisinde tamamlanacaktır. Kedi dostlarımız doğum sırasında içgüdüsel gizli yerleri tercih edebilir. Kedi dostlarımızın doğum sürecine girdiğinin farkına vardıysanız asla dokunmamalısınız. Kedi dostlarımızın doğum işlemi sırasında onlara dokunduğunuzda istemsiz şekilde kaslarını sıkabilir. Bu durum yavruların sakat kalmasına ya da boğulmasına sebebiyet verir. Eğer bir anormallik fark ederseniz hemen veteriner hekim yardımı almalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar