MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Eve Ölü Hayvan Getirme Davranışı

1.02.2021 11:44:10

Kedilerin, son derece sevimli ve sevgi dolu halleri onların evcil de olsa hala birer avcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Araştırmalara göre kedilerin evcilleştirilmeleri 9000 yıl öncesini işaret ediyor. Fakat tüm bunlara rağmen köpekler kadar itaatkâr ve eğitime yatkın olmamaları hala içgüdülerini takip ettiklerini gösteriyor. Yavruyken dahi gelişmiş olan bu içgüdüler hayatta kalabilmesi adına yapacağı tüm hareketlerin taze kalmasına yardımcı oluyor. Çevresiyle etkileşime giren ve olan bitenle yakından takip eden kedilerin biraz da meraklı görünmelerinin sebebi bu olsa gerek! Evcil kedilerin hala avlanma ihtiyacı hissetmesi ve bu duygularını kaybetmemesi de son derece normal.

Fare ya da kuş gibi bir canlıyı avlamaya çalışmaları ya da çok kolay ulaşabildikleri böcekleri öldürmeleri sizi şaşkına çevirebilir. Aslında bu avlanmada elde ettikleri başarı, onları fazlasıyla memnun ederken sizle de bunu paylaşmaları sizi ne kadar sevdiğini göstermektedir.

Kediler Avına Karşı Nasıl Davranış Sergiler?

Kedilerin avlanmaya ihtiyaçları olmasa da bunu zihinsel olarak rahatlama ve genetik olarak gelen davranışları nedeniyle yapma durumundadır. Ayrıca araştırmalar ve çalışmalar neticesinde yavru kedilerin ilk eğitimlerini annelerinden aldığını da ortaya koydu. Hayatta kalmalarını sağlamak için öğrendikleri en önemli bilgi ise bunun üzerineydi.

Evcil kedilerin herhangi bir yaşam da kalma mücadelesi vermemesine rağmen hala avcı olmaları oldukça ilginç bir durumdur. Yemek arama ve barınacak yer konusunda sıkıntıya düşmemelerine rağmen hala başka canlılar avlamaya çalışması ve size sunması farklı bir mesaj gütmektedir. Kediler yakalayıp öldürdükleri canlılara karşı genelde ya size sunma ya da kendileri onunla oynama ihtiyacı hisseder.

Kediler Neden Ölü Hayvanları ya da Böcekleri Size Sunar?

Kediler avlarıyla oyun oynayıp öldürdüğü gibi bunu size canlı ya da ölü olarak sunabilir. Sadece yemek amaçlı avlanmamaları tam olarak bu yüzdendir. Zaten yemek sıkıntısı çekmemeleri ve karınlarını doyurmak için avlanmaya ihtiyaç duymamaları biraz da zihinsel açıdan kendilerini başarıyla tatmin etme içgüdüsünden gelmektedir. Asıl sorulması gereken soru ise bunu sahiplerine yani bizlere neden sunma ihtiyacı hissettikleridir?

Kediniz de kendi içgüdüsel davranışları sonucunda sizin de hayatta kalmanız konusunda yardımcı oluyor olabilir. Çünkü sizin onun gibi bir avcı olmadığınızı pratikte zaten keşfetti. Tüm bunların yanında hayatta kalma konusunda birbirlerine yardım eden kedilerin sizi de evin büyük kedisi olarak görmesi sizin ona yaptığınız beslenme ve barınma desteğinin karşısında bir hediye vermesi şaşırtıcı olmamalıdır. Kediler her avladıkları şeyi yemek zorunda değildir. Bu paylaşımcı yapısı her ne kadar ürkütücü gelse de size ne kadar sevgi dolu olduğunun bir başka göstergesidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar