MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Durduk Yere Bizi Isırması ve Kendilerince Haklı Nedenleri

2.03.2021 11:26:41

Kedilerde ısırma son derece doğal bir davranış gibi gözükse de durduk yere onlar tarafından ısırılmak çok da hoş karşılanmaz. Özellikle evcil kedilerde bu durum can sıkıcı olsa da onları ısırmaya iten bazı sebepler bu davranışı makul kılabilmektedir. Isırmanın farklı nedenleri olduğu gibi bu nedenlere karşı yazımızın devamında öğreneceğiniz bazı bilgiler sayesinde kedinizin bunu alışkanlık haline getirmeden zamanla azaltmasını sağlayabileceksiniz.

Kediler evcil yaşama adapte olsalar da hala keskin dişlere ve avcılık dürtülerine sahiptir. Kedi dostlarımız durduk yere kimseyi ısırmadığı gibi bulundukları ortamın ve o an sizle girdiği oyun seansının heyecanına kapılarak ısırabilir. Isırmanın da şiddetine bağlı olarak kimi zaman kendi duygularını dışa vurmak için yapabileceğini de göz ardı etmemelisiniz.  Her ısırık can acıtmayacağı gibi kimi zaman sevgi ısırıklarına da maruz kalmanız güzel bir yakınlaşmadır!

Yavru Kediler Tarafından Isırılmak

Yavru kedilerin sadece sizi değil birçok şeyi ısırması onların gelişimi ve büyüme evrelerinde doğal bir davranıştır. Öncelikle diş gelişimi ve dişlerinin fazlasıyla kaşınması onların bir şeyleri ısırmasını ihtiyaç haline getirir. Ayrıca onların yavru olması ve son derece enerjik bir dönemde oldukları da göz ardı edilmemelidir. Çoğu davranışının tam olarak oturmamış olması, çevrelerini tanırken diş ve ağızlarını kullanması onlar açısından normal bir durumdur.

Genelde yavru kedi sahiplerinin düştüğü en büyük yanılgı bu dönemde ısırsalar dahi acı hissetmemeleri ve yaralanmalara sebebiyet vermemeleri yüzünden kedilerini elleriyle oynatmalarıdır. Süt dişleri değişen ve kalıcı dişleri oturan kedilerin keskin dişleri belirli bir evreye ulaştığında son derece tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle yavru dostlarımızı daha çok kedi oyuncaklarına yönelterek el ya da ayaklarınıza dair ısırma alışkanlığı edinmesinin önüne geçmelisiniz.

Severken Isırılmak

Onla çok yakın ilişki kurmuşken ve severken aniden pati yemek ya da ısırılmak her kedi severin başına gelmiş bir hadisedir. Mırıltılar içinde kedinin durduk yere sizi neden ısırdığını düşündünüz mü?

Bu ısırığın şiddeti fazla olmamakla birlikte kesinlikle bir uyarı amacı gütmektedir. İstemediği bir noktaya dokunmanız yüzünden kediniz elinizi oradan çekmeniz konusunda size uyarı vermektedir. Buradaki temel amacı size kesinlikle zarar vermek olmamakla beraber artık sevgiye doyduğunu ve temastan kaçınmanızın vaktinin geldiğini söylemek olabilir.

Kızgınken Isırılmak

Kedilerin ısırıkları içerisinde en can acıtıcı ve yaralayıcı olanı olabilir. Agresif halini beden dilini de göz önüne alarak az çok anlayabileceğiniz bu durum karşısında kediyi fazla zorlamamak ve kendi haline bırakmak önemlidir. Aksi taktirde vereceği karşılık size sağlam bir ısırık olarak dönecektir. Agresifken tıslama ya da hırlama sesleri çıkarabileceği gibi kulaklarını geriye yatırması ve tüylerini kabartması da onlara dokunmamanız açısından görebileceğiniz en temel beden dilidir.

Minik Sevgi Dolu Isırıklar

Bu minik ısırıklar genelde anne kedilerden onlara öğretilmiş bir olgu olmakla birlikte sevgi gösterisi sunma amaçlıdır. Bu ısırığın onlarda gelişim nedeni anne kedilerin onları temizlerken canlarını acıtmayacak minik ısırıklarla sabit kalmalarını sağlamak ve dilleriyle temizlerken arada kurdukları yakın bağın ne kadar güçlü olduğunu hissettirmektir. Herhangi bir yaralayıcı ya da agresif tavır içermeyen bu ısırık türüne çok sık rastlamanız da olası değildir. Fakat bazı kediler sahiplerine karşı sevgilerini ve memnuniyetini göstermek için onları aynı kendilerini yalıyormuşçasına yalayabilir ve ufak ısırıklar kondurabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar