MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Dili ve Bilinmeyen Faydaları

3.03.2020 10:19:09

Kedilerin dili oldukça ilginç bir yapı ve kediler için faydalı şeylere sahiptir. Dilin sizi yalamaya çalıştığında hissettiğiniz tırtıklı ve pütürlü his tam olarak dil üzerinde bulunan minik ve çok fazla sayıdaki ipliksi papillalardan gelmektedir. Temel maddesi tırnaklarımızı oluşturan keratinin olan bu papillalar boğaz kısmına kadar ilerlemektedir. Kendi vücut temizlikleri ve mamayı kolayca kavrayıp çiğneyebilmelerine yardımcı muazzam bir fiziksel özelliktir.

Bilinmesi gereken en büyük özellik iste dil üzerinde dolaşan tükürüğün antiseptik olmasıdır. Bu durum kedilere birçok durumda fayda sağlamaktadır. Dilin fırça ve tarak benzeri yapıda olması kedinin kendi kendini iyileştirmesinde ve temizlemesinde birçok kimyasal temizlik maddesinden yahut ilaçtan çok daha faydalı olmasını sağlamaktadır. Kendi kendilerini gün içerisinde yalamaları hem tüy hem de deri bakımlarını mükemmel bir biçimde gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Kimi zaman uzun tüylü kedilerde sahiplerinin yardımı gerekse de çoğu kedi kendi kişisel bakımlarını doğa üstü dil yapıları sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Ama birçok kedinin dili hem kendilerini tarama hem de vücutlarındaki ölü tüyleri tıraşlama yöntemini gerçekleştiriyor.

Mamalarının ve suyun sıcaklığını anlamaları konusunda dilleri oldukça yardımcı olmaktadır. Suyu ve mamayı dilleri üzerinde kolayca tutarak yemelerine de ekstra yardımcı olan bu dil yapısının faydalarından bir diğer önemlisi kendilerini yalayarak vücut ısı dengelerini korumalarıdır.

Kedilerin yavrularıyla bağ kurmasında dillerinin ve onları yalamalarının etkisi büyüktür. Arada güçlü bir bağ kuran bu yalama işlemi kimi zaman sahiplerini yalayan kedilerin de görülmesini sağlamaktadır. Bu durumdaysanız çok şanslısınız çünkü evcil dostunuz sizi gerçekten seviyor olduğunu göstermektedir.

Kedilerin dili maalesef tatlı tadını alamazlar. Onların dilindeki tat alma duyularının insanlardan az olması nedeniyle tatlı, şekerli tatların tadını bizler gibi anlayamazlar. Bunun nedeni ise kedilerin etobur canlılar olması ve zamanla dillerinin bu şekilde evrimleşmesidir. Kedilerin tatlıyı çok sevdiğine dair yanlış bir inanış olsa da kediler obur hayvanlar olmakla birlikte tok olsalar bile buldukları her şeyi yeme eğilimi gösterirler. Şekerin insanlara olduğu gibi kedilere de zararı dokunabilmekle birlikte dişlerinin çürümesine, aşırı kilo almasına ve diyabet hastalığına yakalanmasına zemin hazırlayabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar