MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

En Çok Dikkat Çeken 6 Farklı Koruma Köpeği Irkı

2.03.2020 12:57:34

Bulundukları alanları, çevreyi ve ailelerini korumak adına bekçi ve koruma köpekleri farklı ırklarda olup, bu konuda eğitim almaktadırlar. Kimisi bu konuda doğuştan gelen özelliklere ve karaktere sahip olmakla birlikte tamamen bu işi gerçekleştirmek için doğmuş diyebiliriz. Bu sebeple bu tip ırk köpekleri dairelerde bakılması hem onlar için hem de sahipleri için oldukça zorluk çıkarmaktadır.

Cane Corso

İtalyan asıllı bu köpekler orta ırk olmasına rağmen oldukça kaslı ve fit bir vücut görünümüne sahiptir. Kısa ve parlak tüylere sahip bu köpek ırkı ailesine oldukça bağlı ve içgüdüsel olarak koruma görevini yerine getirmede oldukça başarılıdır. Aile içerisinde ve aile bireylerine karşı oldukça sakin ve uysal bir karakteri olan bu köpeklerin yabancılara karşı oldukça agresif ve saldırgan tavırlar sergilemesi kaçınılmazdır. Erkek Cane Corsolar 50kg’ya kadar ulaşabilirken boyları 65-70cm’ye kadar uzayabilir.

Sivas Kangalı

Bekçilik tanımının altını oldukça dolduran ve sürülere sahip çıkma, kurtlara karşı koruma konusunda oldukça başarılı ve güçlü bir köpektir. İsminden anlaşılacağı üzere ülkemize has köpek ırklarından birisi olan bu köpeğin aslen Orta Asya’dan çıktığı düşünülmektedir. Büyük ırk köpekler arasında oldukça güçlü ve heybetli olan Sivas Kangalları, 85cm uzunluk ve 60kg ağırlığa kadar çıkabilmektedir. Uzun yürüyüşler ve koşular bu tip ırklarda oldukça ihtiyaç duyulan bir durum olmakla beraber kırsal alanlarda yaşamaları çok daha uygun olan koruma amaçlı bir köpek ırkıdır.

Alman Çoban Köpeği

Alman kurdu ismiyle de anılan bu köpekler mükemmel koruma köpekleridir. Kendi içerisinde de 10’dan fazla farklı tipi bulunan bu köpekler genel tüylü ve uzun kuyrukludur. Bekçi ve koruma görevlerinin dışında oldukça zeki olan bu köpek ırkı arama kurtarma çalışmaları, kaçak ve narkotik birimlerde ve bekçilik görevlerinde oldukça başarılı işler çıkartmaktadır. 25-32kg arası değişen ağırlıkları ve 40cm'ye kadar uzayan boylarıyla oldukça güçlü ve görevlerini ciddiyetle yapan koruma köpek ırklarından birisidir.

Kafkas Çoban Köpeği

Görünüm ve irilik konusunda Kangal köpeklerimize benzeyen bu ırk sahiplenme ve koruma yeteneğiyle sahiplerinin gözünün arkada kalmasına izin vermez. 90kg'a kadar çıkabilen bu köpekler Kuzen Kafkasya iklimine uyum sağlayabilmiş nadir köpek ırklarından sadece birisidir. Baskın, hızlı ve güçlü çeneye sahip bu köpekler, kocaman kafaya sahiptir. Kürklerinin kalınlığı ve uzunluğu her türlü soğuk ortamda yaşamaya ve orayı sahiplenmeleri konusunda oldukça yardımcıdır.

Akbaş

Soğuğa dayanıklı Anadolu’nun bilinen en eski bekçi köpeklerinden birisidir. Sürü ve bölge koruma konusunda saldırgan ve tehlikeli hayvanlara karşı koymasıyla bilinir. Koku alma ve içgüdüleri oldukça yüksek olan bu köpekler geceleri çok başarılıdır. Egzersiz ve koşuya oldukça ihtiyaçları olan bu köpeklerin boyu 80cm olmakla birlikte kiloları 60kg'a kadar ulaşabilir.

Doberman

Zayıf ve fit görüntülerinin altında oldukça çeviklik hızlılık ve kaslı vücut yatmaktadır. Eğitim konusunda oldukça zeki ve çabuk öğrenen bu köpekler sahiplenme ve koruma içgüdüleri oldukça yüksektir. Arama kurtarma ve kolluk kuvvetlerinin sıklıkla yanlarında kullandıkları bekçi köpekleridir. Çok güzel it takip ederler ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Sahipleriyle her daim iletişim halinde hissetmeleri gereken bu köpeklerin, eğitimleri ve egzersizleri asla aksatılmamalıdır. 40kg’a kadar ulaşabilen yetişkin ağırlıklarına ve 70cm’a kadar uzayabilen boya sahiptir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar