MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Bu Kadar Uykuya Düşkün Olma Sebepleri Nelerdir?

2.09.2020 10:14:43

Kedi sahipleri ve çevrelerindeki sokak hayvanı olan kedileri gözlemlediğinde aşırı uyuduklarını ve hep bir uyku halinde olduklarını gözlemlemişlerdir. Çoğu zaman onlara özenip bende böyle rahat ve huzurlu uyuyabilsem diye iç geçirmeyen olmadığına da eminiz!

Kedilerin günlük uyku süresi 12-15 saati bulabildiği gibi minik kestirme yani şekerlemeleri de sayarsak günlük zaman zaman 18 saate kadar çıktığını söyleyebiliriz. Kedilerin gündüzleri özellikle fazla uykuya ayırma sebebi avcı iç güdülerinin ağır basması ve aktif yaşam zamanlarının gün batımından sonra başlaması olarak söylenebilir. Kediler geceleri avlanıp, gündüzleri ise kendilerini uykuya veren canlılardır. Gündüz saatlerinde kendilerini rahat ve güvende hissedebilecekleri her bölgede uyuyabilirler. Gece yapacakları avlanma hareketi için enerji depolayarak belki de siz uyuyorken evin içinde böcek, sinek kovalıyor olabilir!

Kedi Uykusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaş ve aktivitelerine bağlı olarak uyku süresi değişkenlik gösterir. Sokak kedisinin ev kedisine nazaran çok daha hareketli bir yaşamı olduğu için uyku aralıkları ve sıklığı değişkenlik gösterebilir.

  • Yoğun ve hareketli gün sonrası çok yorgun düşmeleri ekstra uyumalarına neden olur.
  • Yavru kedilerin zihinsel ve bedensel gelişimleri için yetişkin kedilere nazaran daha fazla uykuya ihtiyaçları olabilir.
  • Yaşlı kediler de yavrular gibi ekstra uykuya gereksinim duyabilir. Yeteri kadar enerji depolayamadıkları için uyku saatlerini biraz daha yukarıya çekme ihtiyacı hissederler.
  • Yağmurlu ve kapalı havalarda özellikle kışları kediler de insanlar gibi daha uyku haline meyilli hale dönüşürler.
  • Ayrıca her gözleri kapalı olduğunda derin bir uykuda diyememekle birlikte en ufak tıkırtıda hiç uyumamış gibi ayağa dikildiğini görebilirsiniz.
  • Yatarken ya da kıvrılırken değil, dik ya da ayakta dururken dahi uyuyor ya da aktif dinleniyor olabilir.
  • Özellikle kısa burunlu kedilerde sık görülmekle birlikte bazı kediler derin uykuda horlaması sizleri şaşırtmamalıdır.
  • Derin uykuya uyku zaman diliminin çeyreği kadar dalabilir. Bu esnada bıyık, göz, kuyruk ya da ağız hareketlerinden rüyada olup olmadığını dahi anlayabilirsiniz.
  • Derin uykuda kediler rahatsız edilmemeli, alışmış olduğu rutin uyku yerlerinden zorla kaldırılmamalıdır. Bu durum ileri de uyku düzeni bozukluğuna neden olabilmektedir.

Kedilerin bakımı çok daha kolay ve temel ihtiyaçlarına çok kolay erişebildikleri için köpekler kadar ihtiyaçlarına cevap verebilecek birilerini aramazlar. Her ne kadar avlanma iç güdülerinin baskın gelmesi evin içerisinde biraz kudurmalarına neden olsa da sonuç olarak yemekleri önünde ve tuvaletleri güvenli bir yerde onları beklemektedir. Bu durum onların çok daha fazla boş vaktinin olması anlamına gelir. Çok çabuk bunalmaya elverişli kedi karakteri ise bizleri şaşırtacak cinsten bir harekette bulunabilir. Boş duracağına uyumayı tercih ederler. Çoğu zaman ilgi beklemelerinin de nedeni bu kadar boş ve amaçsız kalmaları sonucu canlarının sıkılmasıdır. Tabi kedilerinin çoğunun tercihi uykudan yana da olsa şımarık ve ilgi delisi birçok kedinin de olduğunu göz ardı edip genelleme yapamayız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar