MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Avcılık İçgüdüleri Evde Zayıflar Mı?

17.02.2020 11:58:25

Her ne kadar kediler evcilleştirilmiş ve bizlerle yaşayan hayvanlar olsa da atalarından gelen bu özellik hiç değişmemiştir. Onlar doğal bir avcıdır ve bu içgüdü her zaman onların atalarından miras olarak onlarla devam etmektedir. Kedilerin doğasında bulunan kimi zaman izlediğimizde bize oyun gibi gelen bu durum onların bir bakıma ihtiyaçları olan ve kendilerini fiziksel ve mental olarak rahatlatma aktiviteleri olarak da düşünülebilir.

Kırsal bölgelerde oldukça yabani kediler olmakla birlikte şehir hayatında gördüğümüz kedilerin de onlardan geri kalır yanı yoktur. Her ne kadar bizle kenarda köşede kuru mama yediklerini ya da çöp karıştırdıklarını düşünsek de kuş böcek fare avlamada oldukça başarılıdırlar. Bunların temeli açlık ve karın doyurma üzerine olmakla birlikte ev kedilerinde durum biraz daha aktivite ve heyecan şekline bürünmektedir. Kedilerin evcilleştirildikten sonra dahi kaybetmedikleri iki yetenekleri hale vardır. Avcılıkları ve çeviklikleri. Düşünüldüğünde diğer hiçbir evcil hayvan tek başına kaldığında kediler kadar hayatta kalma gücü ve becerisi konusunda başarılı değildir. Bunun en büyük sebebi her ne kadar insanlarla yaşasalar dahi korunma, avlanma ve özgür yapılarını hiç kaybetmemeleridir. Ayrıca belirtmek gerekirse ki karnı tok, sıcak ortamda, tüm ihtiyaçları önünde olan bir ev kedisi asla avcılık huyundan ve hareketlerinden vazgeçmesi için kriter değildir.

Kedilerin Avlanması

Karnı çok az olmayan ve gözü biraz daha tok olan kedilerin avcılıkta daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Karanlıkta ve geceleri avlandıkları söylense de mevsimine, hava sıcaklığına ve o an ki açlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak kediler daha çok gece hareketlenen ve enerjik moda geçebilen canlılardır. Avcılık konusunda en üst seviyede ve kararlı kediler, yavrusu olan anne kedilerdir. Bu hem onların karnını doyurma isteği ve hem de onlara nasıl avlanabileceklerini gösterme açısından oldukça önem teşkil eder.

Avcılık sadece karın doyurma ile bağdaştırılmamalıdır. Bu kedilerin vahşi ya da evcil olduğuna bakılmaksızın bir aktivite şeklidir. Bahçesinde kedi bakan birçok kedi sahibi evcil dostunun dışarda avladığı böcek ya da kuşları onlara hediye gibi getirip, önlerine bıraktığına birçok kez şahit olmuştur. Öldürmeden avıyla oynamaları, bazen yemeleri bazen de bir kısmını sizle paylaşmaları size karşı gösterdiği yakınlık ve ilgi seviyesini gözler önüne serer. Bu tip durumlarda kedinizi azarlamamak ve korkutmamak oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu onların doğası gereği atalarından gelen bir içgüdüsel davranıştır.

Evde gördüğü sallanan, hareketli ev eşyaları onlar için egzersiz ve alıştırma yapabilecekleri av işareti olarak görülebilecek şeylerdir. Bu tip durumlarda ve onların bu ihtiyaçlarını karşılamak adına kedi oyuncakları ve tırmalama tahtaları doğal ortamdaki gibi olmasa da temel olarak ihtiyaçlarını karşılaması adına alternatiflerine göz atmanıza neden olabilir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar