MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

5.12.2020 14:58:32

Birkaç istisna dışında kedilerin geneli yıkanmaktan ve sudan nefret derecesinde uzak dururlar. Kedilerin en azından köpekler kadar yıkanma ihtiyacı olmaması da onlara bu konuda çok fazla baskı yapmamızı da gerektirmemektedir. Bazen şartların neticesinde yıkanma ihtiyaçları doğabilir. Kendilerine belki de uykudan sonra en çok zaman ayırdıkları kısım olan “yalanma” davranışı kimi zaman yeterli gelmeyebilir. Kötü kokmaları ve özellikle bahçe ya da dışarı çıkan kedilerin sıkça kirlenmesi sorun yaratabilir. Bu durum karşısında onları yıkamadan en kolay temizleme tüyolarına göz atalım!

Kedilerin Sudan Hoşlanmaması

Islanmaktan hoşlanmayan kediler olduğu gibi suyla arası iyi olan kedi sayısı çok fazladır. Suyu gördükleri zaman canavara dönüşen ve kaçmak için her şeyi yapan bu dostlarımızın size saldırması bile şaşırtıcı olmamalıdır. Bazı araştırmalara göre kedileri asıl ürküten kısım suyun musluktan akarken çıkardığı ses frekansı olarak düşünülüyor. Ayrıca suyun onları ıslatması sonucu pek dost canlısı görünmemesi ve derin suların onları ürkütmesi de doğada olduğu gibi evcil kedileri de uzak durmaya itiyor. Su korkusu genetik ya da onlara öğretilmiş bir durum değildir. Fiziksel şartlar neticesinde eğer zorunda olması halinde insanlar gibi çok güzel yüzebilirler. İlk tecrübelerinin ne kadar zorlu ya da kritik olduğu burada önemli etkendir. Onu zorla yıkamak istemeniz ve kaçmasına rağmen zorla içeriye sokmanız da ilerideki yıllarda onun korkmasına neden olabilmektedir.

Kedinizi Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Öncelikle bu konudan mustarip olan çok sayıda kedi sahibi insan olduğu için son derece mucizevi bir ürün olan kuru kedi şampuanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Vücudunun ve tüylerinin diplerine kullanabileceğiniz bu ürünü göz ve kulaklarına gelmeyecek şekilde kullanın. Daha sonra ona uygun bir kedi fırçasıyla hem tüylerini tarayıp hem de cilt temizliğini yapın. Kendisini yalamaması için dikkatini en azından 4-5 dakikalığına dağıtın. Tüylerini taramaya başlamadan önce mutlaka sakin ve sabit kalmasına dikkat edin.

Bazen ırkına bağlı olarak kedilerin uzun tüylü olabileceğini göz ardı etmeyin. Her ne kadar hijyen konusunda dikkatli olsalar da bu tüylere bağlı olarak kendilerini temizleme konusunda eksik kalabilirler. Özellikler tuvalet sonrası özel bölgelerini temizleme işlemine gidebilirsiniz. Aksi taktirde topaklanacak olan bu dışkı ve idrar atıkları o bölgenin kötü bir hal almasına ve kokmasına neden olacaktır. Temiz bir bezle ya da bebekler için kullanılan alkol ya da kimyasal içermeyen ıslak bezleri kullanabilirsiniz.

Göz ve kulak bölgesini temizlemek için özel solüsyonlar kullanın. Unutmayınız ki kediler sudan hoşlansa dahi su kaçma riskine karşı başından yukarısı yıkanmaz ve su altına tutulmaz. Ayrıca buranın temizliğinin ve bakımının önemi hastalık riskine karşı da önem arz etmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar