MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Yüzde 70 Ölümle Sonuçlanan Hastalığa Neden Olan Kuru Mama 130 Kediyi Öldürdü

1.07.2021 10:29:19

İngiltere’de, Türkiye'den de satın alınabilen ünlü bir kedi maması markasının ürünleri, kedilerde ölümcül pansitopeni hastalığına neden olduğu gerekçesiyle geri çağrıldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yüzde 70 ölüm oranına sahip olan hastalıkla ilişkili 278 vaka tespit edildiği duyuruldu. Söz konusu hastalık, kedilerde kırmızı kan hücrelerinin üretiminin yavaşlamasına neden oluyor ve ani ölüme yol açıyor.

130'u Aşkın Kedi İki Ay İçinde Öldü

İngiltere’de onlarca çeşit kedi maması, kedi ölümlerindeki artışla bağlantılı olduğu endişesiyle satıştan çekildi ve geri çağrıldı.

Gıda Standartları Ajansı (FSA), Nisan 2021'den bu yana 130’u aşkın kedinin pansitopeni hastalığı nedeniyle öldürüğünü belirterek, kedi sahiplerini Fold Hill Foods tarafından üretilen mamaları evcil hayvanlarına vermemeleri konusunda uyardı.

Pansitopeni Hastalığı Nedir?

Pansitopeni, kedilerde kırmızı kan hücrelerinin üretiminin yavaşlamasına neden oluyor. Hastalık, iştahsızlık, diş eti kanaması, morarma, ateş ve burun kanamaları ile kendini gösterek, kısa bir süre sonra ölüme yol açıyor.

İngiltere’nin başkenti Londra'da yaşayan 26 yaşındaki Alex Padovano pansitopeni nedeniyle üç aylık yavru kedisini kaybettiğini söyledi. Geçen yıl, Penelope adında üç aylık bir yavru kedi sahiplenen Padovano evcil hayvanını bir süre boyunca AVA adlı mamayla sorunsuz beslediğini, ancak daha sonra Penelope'nin bir kemik iliği hastalığına yakalandığını açıkladı.

Yüzde 70 Ölüm Oranına Sahip

Kraliyet Veteriner Koleji (RVC), bu hafta pazartesi günü itibariyle yüzde 70 ölüm oranına sahip 278 kedi pansitopenisi vakası bulduklarını duyurdu:

Kurum tarafından yapılan açıklamada, "Paylaşılan verilere göre, çoğu kedi bir veteriner tarafından görülmeden önce yaklaşık iki gün boyunca bazı spesifik olmayan işaretler gösteriyor. Yaygın belirtiler uyuşukluk ve iştah kaybıdır, ancak bazı durumlarda spontan kanama veya morarma belirtileri görülüyor. Kedi sahiplerinin, veteriner hekimleriyle iletişime geçmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde uyarı yapıldı.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar