MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Japon Balığı Kökenleri ve Cinsiyet Ayrımı

30.06.2021 12:28:24

Dünya çapında en popüler akvaryum balığı japon akvaryum balığıdır. Bu balıklar yeni başlayanlar için en iyisidir çünkü birçok acemi hatasını tolere edecek kadar dayanıklıdır. Bu uzun gövdeli balıkların rengi beyazdan parlak turuncuya ve koyu kahverengiye kadar değişebilir. Düzgün muhafaza edildiklerinde 12 inç veya daha uzun büyüyebilirler, bu nedenle büyük bir akvaryum gereklidir.

Kökenler ve Dağıtım

Japon Balıkları, yüzyıllar önce Crucian sazanlarından kaynaklanmıştır. Koi balıklarının ( Cyprinus carpio ) tarihine benzer şekilde, kuyruklu yıldız Japon balığı başlangıçta bir besin kaynağı olarak tutuldu. Nesiller boyunca insanlar farklı renklerde mutasyonlar fark etmeye başladılar ve bu balıkları ayrı tutacaktı. Sayısız nesil sonra, bugün bildiğimiz kuyruklu Japon balığına sahibiz. Daha fazla melezleme, oranda ve ranchu gibi farklı yapısal özelliklere sahip birçok süslü akvaryum balığı çeşidiyle sonuçlandı.

Renkler ve İşaretler

"Geleneksel" kuyruklu yıldız akvaryum balığı rengi parlak turuncudur, burada ataları ağırlıklı olarak kahverengidir ve daha açık ten rengi veya altın rengi göbeklidir. Herhangi bir renkteki akvaryum balıklarının toplu olarak yumurtlaması ile yavrulara geçen çok çeşitli renk varyasyonları görmeniz olasıdır.

Japon balıklarının tipik renkleri beyaz, ten rengi, altın, turuncu ve kahverengi arasında değişir. Gövde tek bir renk olabilir veya balığınızda çeşitli renklerde lekeler olabilir. Kuyruklu yıldız akvaryum balığı renkleri büyük ölçüde değişebilir ve balık yaşlandıkça ve değişen su kalitesi veya mama ile değişebilir.

Akvaryum Arkadaşları

Japon balıkları barışçıl topluluk balıkları olduğundan, potansiyel akvaryum arkadaşları için en büyük fark balık boyutu ve sıcaklık toleranslarıdır. Japon balıkları tatlı su balıklarıdır ve tropik sıcaklıklara dayanabilirler, ancak bu onları çok acıktırır ve akvaryumunuzu mahvederler.

Cinsiyet Farklılıkları

Kuyruklu yıldız akvaryum balığı, iyi su kalitesi ve iyi beslenme ile uygun, ferah bir ortamda tutularak dış cinsiyet özellikleri geliştirebilir.

Dışarda tutulan ve normal mevsimsel değişikliklere maruz kalan Japon balıklarında cinsiyet farklılaşması daha sık görülür.

Erkek Japon balığı, operkulumlarında ve göğüs yüzgeçlerinin ön kenarlarında küçük papüller geliştirecektir. Sahipler genellikle bunları tümörlerle karıştırırlar, ki durum böyle değildir. Mevsime bağlı olarak daha fazla veya daha az belirgin olabilirler.

Diğer birçok balık türü gibi, dişiler de diğer dış farklılıklardan bağımsız olarak erkeklerden daha yuvarlak ve daha büyük olma eğilimindedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar