MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Vitamin Eksikliği ve Belirtileri

28.12.2021 18:19:42

Kedi mamaları, kedi dostlarımızın dengeli oranda ve doğru besin şeklinde kalori almasını sağlar. Mama üreticileri, mamaların üretimi konusunda belirli standartları aktif olarak kullanmtakdırlar. Bu sayede kedi dostlarımızda vitamin eksikliği az görülmektedir. Fakat, sokakta yaşayan kedi dostlarımız için yiyecek bulmak oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sebeple etobur varlıklar olmalarına rağmen hayatta kalabilmek adına sınırlı miktarda almaları gereken besinler ile doymaya çalışmaktadırlar. Hatta bazı yiyecekleri hiç yememeleri gerekir. Bu sebeple, hayvansever kişiler sokaklara içi dolu olan mama kapları koyar ve sokaktaki meleklerimize destek olmaya çalışırız. Kedi dostlarımızda vitamin eksikliği belirtileri yalnızca sokakta yaşayanlar için değil evde yaşayanlar için de görülür. Bu sebeple evimizde çok iyi şartlarda bakmış olduğumuz minik dostumuzun aynı problemlere sahip olabileceğini bilmekteyiz. Beslenim dışında sağlık sorunları sebebi ile de oluşabilmektedir.

Kedi dostlarımızda vitamin eksikliği belirtileri hangi vitaminin vücutta yeterli olmadığı durumuna göre değişebilmektedir. Kedi dostlarımızda görülen A vitamini eksikliği gece körlüğüne sebep olabilirken B vitamini eksikliği ise büyüyen göz bebeği olarak ortaya çıkabilir. Kedi dostlarımızın bir sağlık problemi yaşadığını düşünüyorsanız derhal veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Bu tür yazılar yalnızca bilgilendirmeyi amaçlar. Bu yazıları okuyarak herhangi bir şekilde tedavi yöntemi uygulayamazsınız.

Kedilerde en sık görülen vitamin eksiklikleri ve belirtileri

Hayvansever kişiler minik dostlarına çok iyi şekilde bakmak ister. Bu sebeple mamalar dışında ek besinler ya da atırtırmalıklar sunmayı çok severler. Kedi dostlarımızadaha önce hiç vermediğiniz ve hakkında bilgi sahibi olmadığınız besinleri vermeden önce lütfen ya veteriner hekiminize danışın ya da doğru kaynaklar ile iyi bir şekilde araştırın. Çünkü, kedi dostlarımız için hangi besinin hangi ölçüde verilmesi ya da ne kadar verileceği konusunda bilginiz yoksa bu size zorluk yaşatır. 

Vitamin eksikliği olan dostlarımızda sağlık sorunları görülmektedir. Bunun en temel sebebi ise beslenim şekilleridir. Bu sebeple evde bakılan kedi dostlarımızın beslenim şekillerine önem verilmesi gerekir. Etobur varlıklar oldukları için kediler için kedi maması alırken içindekiler kısmı mutlaka okunmalıdır. Veterinerlerinizin önerdiği kaliteli mamalar ile beslemelisiniz.

Üretici kişiler mama içeriklerini belirlenmiş bir standarta göre hazırlar. Ayrıca, üç çeşit kedi maması bulunduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunlar; kuru mama, yaş mama, nemli mamadır. Her mama içeriğinde farklı sebze, meyve ya da et ürünleri bulunabilir. Bu sebeple kedi dostlarımızın hangi vitamin eksikliği var ise tedavileri için veteriner hekiminizin vereceği vitaminleri ya da meyveleri destek olarak kullanabilirsiniz. 

Sizlere bu yazımızda kedilerde vitamin eksikliği ve belirtileri hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Onlar için en sağlıklı olanı daima veteriner hekiminize danışmadan almayın. Kedi dostlarımız oldukça narin varlıklardır. Ayrıca, onları veteriner kontrolünden de uzaklaştırmayın. Rutin veteriner kontrolleri vitamin eksikliği gibi konuları derhal ortaya çıkarmaktadır. Bizler onları çok seviyoruz ve en iyi şekilde bakmak istiyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar