MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Mamaya Bağlı İştahsızlığa Sebep Olabilecek 4 Neden

18.01.2021 11:05:53

Kediler belirli ya da sizin anlayamadığınız belirsiz nedenlerden dolayı her zaman yediği dahi olsa mamaya karşı ilgisiz davranabilir. Bu durum belli bir nedene bağlı olup neden iştahsız hissettiğini gördüğünüz anda dostunuzun güç kaybetmeye ve zayıflamaya başlamadan önce müdahale etmenizi gerektirir. İştahını geri kazanması için ekstra yaş mama takviyesi ve ödül maması desteğiyle kuru mamasından yana yaşadığı sıkıntıları çözmeniz önemlidir. İştahsızlık eğer sağlık sorunu bulunmuyor ve mama kaynaklı iştahsızlık yaşıyor ise şu sebeplerden biriyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Lezzeti Beğenilmeyen Mamalar

Özellikle bazı kedilerin mama konusunda fazla seçici ve damak tatlarının olduğunu hatırlatmak isteriz. Kedilerin aç kalsalar bile tadını beğenmedikleri mamayı günlerce yemeyebilir. Bazen hiç yüzüne bile bakılmayacak kalitesiz ve besin değerleri düşük mamayı da iştahla yiyerek sahiplerini şaşırtabilirler. Mama seçiminde kedilerin ağız tadını ve gurmeliğini göz ardı etmemek gerekir. Bazen mama firmaları evcil dostunuzun yediği mama içerisinde ufak formül değişikliğine gidebilmektedir. Bunu siz anlamasanız da dostunuz çok rahatlıkla anlayabilir. Bu nedenle onu her zaman yediği ama sonra fikir değiştirmesi nedeniyle suçlamayın!

Bozuk Mamalar

Kediler için mama seçiminde mutlaka son kullanma tarihine bakmayı unutmayın. Son kullanım tarihi geçmiş fakat formu bozulmamış mama size normal gelse de lezzetinde anormal farklılıklar olabilir. Kediler ağızlarının tadını bildiği kadar bozulmuş mamayı ayırt edebilecek kadar da zeki varlıklardır. Aldığınız mamanın kilosuna bağlı olarak ne kadar süre içerisinde kullanabileceğini hesaplamadan da mama alışverişine girmeyin. Aksi taktirde mamanızın yarısını çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.

Tazeliğini Yitirmiş ve Bozulmuş Mamalar

Tazeliğini koruyamayan ve bayatlamaya yüz tutmuş mamaların bir süre sonra formunun değişmesi ve içerdiği aromatik yapısı kaybetmesi kedinizin uzak durmasına neden olabilmektedir. Doğru ve tazeliğini koruyacak şekilde muhafaza edememeniz sonucu içerdiği birçok sağlıklı bileşeninin de kaybolması söz konusudur. Mamanız eğer kendi orijinal ambalajında kilitlenebilir ve hava almayacak şekilde saklanabiliyorsa çok sık ağzını açmayacak şekilde saklamanız son güne kadar tazeliğini yitirmeden kullanmanızı sağlayacaktır. Aksi taktirde ekstra bir kapaklı kap içerisinde haftalık ihtiyacınızı karşılayacak kadar alarak kullanmanız mama paketinin sık sık açılmamasına ve tazeliğini yitirip bozulmamasına yardımcı olacaktır.

Mamanın Fiziksel Görüntüsü ve Yapısı

Kedilerin de yuvarlak kalpli ya da yıldız şeklindeki mamalara karşı hoşlanışı ya da tam tersi hareketi bulunabilir. Mamaların şekli de kedilerin iştahı konusundaki etkili faktörlerden birisidir. Kedilerin mamadan mamaya lezzeti aynı olsa dahi şekillerine karşı ilgisi bulunabilmektedir. Bazı kedilerin çok fazla yaş mamaya düşkünlüğü bulunabilirken bazı kedilerin yaş mamanın bile parçalı ya da kıyılmış şekilde olmasından yana yüz çevirmesi olasıdır. Her ne olursa olsun kedilerin eğer sağlık problemi yok ise mama hakkında beğenmediği ve ona istediği lezzeti sunmayan bir aksi durum meydana gelmiştir. Zamanla kedinizin ağız tadını ve onun hoşnutsuzluk yaşadığı durumları tecrübe ederek iştahsızlık yaşamasının nedenlerini daha iyi anlayabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar