MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Isırma Davranışı ve Kontrol Edilmesi

15.01.2021 13:12:13

Kedilerin çevrelerini ve etrafı keşfetmek konusunda ağızlarını ve patilerini kullanması son derece normal bir durumdur. Bunun belirli bir güç ölçüsünde ve kontrol altında tutulması erken yaşlarda kediler tarafından öğrenilirken kimi zaman bunun ayarı kaçabilir.

Yetişkin ya da yavru kedilerin ısırma seviyesi ve sebepleri farklılık gösterebilirken çevreleriyle etkileşim kurmaları ve oyun oynamaları açısında ısırmak önemlidir. Isırmanın şiddetini öğrenmesi anne ve kardeşleriyle kurduğu sosyal birliktelik zamanında öğrenilirken bunu ailesinden çok daha erken ayrılan kedilerin öğrenememesi ileride can sıkıcı sorunlara yol açabilmektedir. Bunun akabinde sizlere de oyun gibi gelen bu ufak ısırıklar kontrol edilmediği taktirde süt dişlerini atan ve yetişkin olan bir kedide elinizi ya da bacaklarınızı kanatacak cinste seviyeye çıkarabilir.

Yavru Kedilerin Isırma Nedenleri

Anne ve kardeşiyle etkileşim kurma oyun oynama ve sosyalleşme açısından bu hareketi yaparlar. Isırmanın eşiğini ve şiddetini bu sayede öğrenebilirler. Genelde yavru kediler tam olarak sosyalleşme yaşamadan annelerinden ayrıldıkları için bu konuda sahipleriyle geçiş süresini tamamlamak zorunda kalır. Ayrıca süt dişlerinin yetişkin ve kalıcı dişlerine geçişi esnasında da fazlasıyla kaşınır ve bir şeyleri ısırma ihtiyacı hisseder. Bu yaş aralığındaki kediler de dişleri ve tırmalama ihtiyacını karşılamak adına uygun kedi oyuncaklarını onun kullanımına sunmalısınız.

Yetişkin Kedilerin Isırma Nedenleri

Sıkıldığında ya da rahatsız edilmek istemediğinde bunu insanlara karşı bir uyarı niteliğinde kullanabilir. Bunun oranı çok düşük olsa da “beni rahat bırak” mesajını kolayca iletir.

Bazı zamanlar el ve ayaklarınıza atakta bulunabilir. Bu durum genetik olmakla birlikte avcılık içgüdüleri ve oyun saatinin geldiğinin işaretidir. Onunla biraz oynamak ve enerjisini atmasını sağlamanız gece rahat bir uyku çekebilmeniz açısından önemlidir.

Kedinizi severken aniden ısırması da onun hassas ya da dokunmasını istemediğiniz bir noktasına dokunduğunuzun göstergesidir. Rahatsız olması ve o noktayı ellememeniz noktasında ikazları dinlemeniz gerekmektedir.

Aşırı heyecanlanma ve uyarılması kontrolünü kaybetmesine bağlı olarak aşırı duygu yükünün ve istemsizce sizi ısırmasının bir diğer nedeni olabilir.

Bazı durumlarda kedilerin kendisini koruma altına alması adına savunma mekanizması geliştirmesi normaldir. Banyo yaptırılması, tırnaklarının kesilmesi, veteriner götürülmesi onun bu konuda kendini korumaya çalışmasına ve haliyle çevresindekileri ısırma girişimlerinde bulunmasına neden olabilir.

Bazen dostlarımız miyavlamak ya da ilgi çekmek adına size ufak sevgi dolu ısırıklar verebilir. Bunun şiddeti zarar vermeyecek düzeyde olup “benimle ilgilen” mesajı içerebilir.

Kedilerde Isırmanın Kontrolü

Tüm aile üyelerinin ısırma karşısında aynı kurallara ve davranışa riayet edeceğinden emin olun. Evcil dostunuzun sizi ya da aileden birini ısırmaya çalıştığından onunla tüm ilgiyi kesin. Zamanla bunun yanlış bir davranış olduğunu anlayarak böyle yapmayı azaltacaktır. Eğer oyun saatlerinde ısırmanın şiddetini kaçırırsa odak noktası oyuncaklarına çevirin. Yavruyken onu çok fazla elle oynatmadan elinizin bir oyuncak olduğu düşüncesinin oluşmasına neden olmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar