MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kulak Hareketleri ve Sebepleri

21.10.2021 13:38:01

Kedilerde Kulak Hareketleri                       

Birebir iletişim kuramadığımız küçük dostlarımız bizim ile farklı yollardan iletişim kurabiliyorlar. Bu iletişim kanalları kuyruklarının, kulaklarının veya bıyıklarının hareketleri olabiliyor. Farklı yollar ile bizim ile iletişime geçen kediler ne anlatmak istiyor olabilirler?

Kulaklar Öne Doğru Eğikse

Eğer kedinizin kulakları öne doğru eğik ise sizden reaksiyon bekliyor olabilir. Bu reaksiyon oyun amaçlı beklenmektedir. Bu durumları iyi değerlendirebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bir oyun daveti ile onu şımartabilir ve eğlenebilirsiniz. Bu oyunu ona oyuncak vermek gibi düşünmemeliyiz. Birebir etkileşim halinde oynamalıyız. Bu durum onların hoşuna gidecektir.

Kulakları Standart Pozisyonunda Duruyorsa

Eğer kedinizin kulakları her zaman ki standart pozisyonunda duruyor ise onun keyifli, mutlu ve huzurlu olduğunu düşünebiliriz. Bu durumlarda onunla ilgilenebilir, oyun oynayabilir veya sosyalleştirebilirsiniz. Hatta ona ilgi gösterdikten sonra ödül mamaları ile besleyebilir ve keyfine keyif katabilirsiniz.

Kulakları Hareketliyse

Eğer kedinizin kulakları hareket halinde ve sabit bir şekilde durmuyor ise kediniz kararsızlıklar içerisinde olabilir. Kediler bulundukları ortamı önemseyen ve her noktasına dikkat eden varlıklardır. Ortamda ki herhangi bir şey hakkında kararsızlığa düşmüş olabilir. Bu durumlarda onu gözlemleyin ve hangi konuda kararsız ise karar vermesine yardımcı olun.

Kulaklar Yanlara Doğru Düşükse

Eğer kedinizin kulakları yanlara doğru düşük bir durumda ise kedinizi korkutan bir cisim veya biri olabilir. Bu durumlarda çevreyi iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Bu şartlarda kendilerini güvende hissetmez ve korkarlar. En kısa sürede çevre faktörlerini gözlemleyip çözümlemeye bakın. Ona konforlu bir ortam oluşturun. Yoksa kediniz saklanmaya çalışacaktır ve korkacaktır. Buda kedinizde ilerleyen süreçlerde tramvaya dönüşebilir.

Bir Kulak Sizde Bir Kulak Farklı Yöne Bakıyorsa

Eğer kedinizin bir kulak sizde bir kulak farklı yöne bakıyorsa kedinizin dikkatini çeken çevre koşulları olabilir. Kedinize seslendiğinizde kulağının sadece birinin size dönük olduğuna şahit olmuş olabilirsiniz. Çevre koşullarını inceleyin ve anlayın. Eğer dikkatini çeken veya tehlikenin geleceğini hissedebiliyor ise yani kedinizin dikkati dağılmış olabilir ise kulakları bu duruma tepki verebilir.

Kulakları Geriye Doğru Yatıksa

Eğer kedinizin kulakları geriye doğru yatıksa bu durumda dikkatli olmanızda fayda var. Kediniz gergin ve sinirli olabilir. Bu durumlarda kedinizden temasta kaçının ve onun sakinleşmesini bekleyin. Onun tedirgin olabileceği durumları gözlemleyin ve ortadan kaldırmaya çalışın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar