MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Rahatsızlıkları

11.10.2021 09:40:57

Evcil dostlarımızda bu tip durumlarda belirtileri gözlemlemek kimi zaman yeterli olmayabilir. Ama kedilerin idrar yolları ve böbrek rahatsızlıkları yatkınlıkları nedeniyle bu tip hastalıkları yaşamaları sıklıkla görülen bir durumdur.

Bizlerin de bildiği üzere tedavi süreci uzun, rahatsız edici ve oldukça can sıkıcı bir durumdur. Kedileri su içmeye teşvik edilmesi konusunda yapılan uyarıların ne kadar gerekli olduğunu da buradan anlıyoruz. Kediler su içme konusunda biraz tembel canlılardır. Bu sebeple mama kapları ve sularını yan yana bulundurmak, onlara taze su sunmak ve teşvik etmek idrar yolları rahatsızlıklarına yakalanmamaları konusunda oldukça önemlidir. İdrar yolu rahatsızlıklarına karşı bol bol sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Kedilerin en çok yaşadıkları üriner rahatsızlıklar, taş, böbrek iltihabı ve mesane yolları iltihabıdır. Bu rahatsızlıklar kolayca anlaşılamayacağı gibi veteriner kontrolü sonrası tespit edilmesi mümkündür.

İnsanalar da dahi bu sıkıntıları anlamak çok kolay olmaması, konuşamayan evcil dostlarımızda durumun daha da karmaşık hale gelmesine neden olmaktadır. Bunun için en iyi hastalık tespiti evcil dostunuzu gözlem altına almanız olacaktır. Tuvalet ihtiyacını giderme esnasında yaptığı hareket ve davranışlar sizlere bir sorun olup olmadığı konusunda işaret verecektir. Çişini yaparken zorlanıyor olması muhtemelen bir sorunun habercisidir. Kan görmek, ihtiyacını giderirken değişik sesler çıkarması, miyavlaması, tuvalet kabının dışına ihtiyaç gidermesi hep idrar yolu rahatsızlıkları belirtileridir.

Kilo sorunu olan kediler ve 1 yaşını geçmiş kedilerde oldukça fazla görülür. Sorunun adını koymak ve tedavinin başlaması adına uzman veteriner kontrolü şarttır. Tedavinin başlaması için enfeksiyon ve rahatsızlığın tam olarak ne olduğunu anlamak için yapılacak testler oldukça önem arz eder. İlaç kullanılmasına gerek olup olmadığı, diyet programı, tavsiyeler ve dikkat edilmesi gerekenler üriner rahatsızlığın ne olduğuna bağlı olarak ortaya çıkacaktır. Ayrıca mama kalitesi de bu tip hastalıklarda oldukça önemlidir. Kalitesiz ve besin değeri düşük mamalar bu tip ve başka hastalıkların ortaya çıkmasının altındaki gizli tehlikedir. Kedinizin bol su içmesini sağlamak ve bu düzene onu alıştırmak ileri de ki yaşlarda hastalıklara karşı korunması açısında önem teşkil eder. Evcil dostlarımızın kum kabının temizliği ve hijyen konusundaki özveriniz de enfeksiyona bağlı hastalıkların sizlerden uzak durmasını sağlar. Günlük oyunla ve egzersizler, hareketli olan kedinizin aşırı kilo alarak obez bir yaşam sürmesinin önüne geçerken kiloya bağlı hastalıklara karşı onun korunmasına yardımcı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar