MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Güven Problemi Ürkek Kedilerde Görülen Davranışlar

19.08.2020 12:50:23

Kediler her ne kadar evcil olabilselerde içgüdüsel olarak doğada hayatta kalmak için çevrelerine karşı sürekli tetikte olmaları gerekir. Ve kediler her zaman güvende olduklarını bilmek isterler. Eğer kediniz size karşı güven sorunu yaşarsa, etrafından herşeyden herkersten korkar ve çikingen, ürkek bir hale bürünür. Kimi zaman bir köşeye girip orada saklanabilirler, kimi zaman ise size ve çevresine karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Kedilerin güven problemi yaşamasının bazı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Tırmalamak ısırmak Veya Hırlamak

Kedilerin bu agrasif tavırları sergilemesi içi kızgınlık dönemlerinde olmaları gerekmez. Size karşı güen duygusunu kaybetmişse size karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir. Kediniz odadaki herkesi tehdit olarak görebilir ve iç güdüsel olarak kendini korumak için saldırgın davranabilirler. Eğer kediniz evin bir kenarında tıslayıp hırlıyorsa muhtemelen kediniz herhangi bir durumdan ötürü korkmuş demektir.

Evin İçerisinde Bir Yere İdrarını Yapmak

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan birtaneside tuvalet kabının dışarısına tuvaletini yapmasıdır. Kediler iç güdüsel olarak bölgelerini belli etmek için bulundukları çevreye idrarını yapabilirler. Bu davranış kedinizin stres ve korku içesinde olduğunun bir göstergesi olabilir. Kediler herhangi bir güvensizlik, tedirginlik sonrsı koltukların altına halılara veya evin herhangi bir köşesine idrarını yapabilirler. Ancak bu sorunun tam nedenini öğrenmek için bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz. Çünkü eve idrar yapma sorunu sadece güvensizlik yüzünden olmayabilir. Kedinizin idrar yolu enfeksiyonu gibi başka bir rahatsızlığı olabilir ve bu sebepten idrarını tutamıyor olaabilir.

Miyavlama

Kendi güvende hissetmeyen kedi devamlı olarak miyavlama eyemi sergileyebilir. Bu eylemi canı sıkıldığı zamanda geçekleştirebilir. Kediniz kendini güvende hisettmediği zaman devamlı olarak miyavlayacaktır. Kedinizin canı sıkıldığı için mi yoksa güvensiz hissettiği için mi miyavlıyor bunu kedinizin duruşunu ve hareketlerini gözlemlemelerinizle anlayabilmeniz mümkün.

Kuyruğunun Aşağıda Olması

Kediniz kuyruğu aşağıda yürüyorsa büyük ihtimalle güvensizlik problemi yaşıyordur. Kendine güvenen bir kedi genellikle kuyruğu havada, dik, böyle uçlarıda hafif kıvrık yürür. Güvensiz kedi genelde kuyruğunu bacaklarının arasında tutar ve  sanki kendini gizlemeye çalışıyormuş gibi bir tutum sergileyebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar