MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Göz Akıntısı Sorunu Ve Nedenleri?

20.08.2020 12:58:24

Kedilerde bizler gibi birer canlı oldukları için onlarında bir takım problemleri olabilir. Kedilerde en sık görülen problemlerden bir tanesi ise göz sağlığı problemleridir. Bu probleme neden olan sebep ise basit bir soğuk algınlığı olabileceği gibi ciddi bir hastalıkta olabilir. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız

Göz Akıntısı Nedenleri?

Gözlerinde problem olan bir kedide sürekli gözlerini kırpma yahut gözlerini kısma gibi durumlar gözlemleyebilirsiniz. Kedinizin gözlerinde  bir sorun olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir veterinere danışın. Kedilerde göz akıntısının başlıca nedenleri şu şekilde olabilir.
Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu: Göz akıntısı sorununa yol açan en büyük sorunlardan birtanesi de üst solunum yolu enfeksiyonu sorunudur. Genel olarak virüsler ve baktelerilerden ötürü meydana gelir ve bu sebepten ötürü akan göz akıntısı beyaz rektedir.

-Pembe Göz: Bir Başka değişle konjonktivit, kedinizin göz çevresinde bulunan açık pembemsi astarın iltihaplanması olarak kendini belli eden bu hastalık, kedinizin gözlerinden birinin ve ya her ikisinde şiş ve kırmızı gözükmesine, ışığa karşı duyarlı hale gelmesine ve gözlerde açık renkli kalın mukus benzeri akıntıya sebep olabilir. Pembe göz göz akıntısı haricinde, nefes darlığı ve ishal gibi durumlarda gözlemlenebilir.

-Bozuk Kornea: Bir kedinin korneası İltihap kapabilir, yara alabilir veya doku kaybı oluşabilir. Bunun neticesinde gözler bulanıklaşır, bulanık görmekte göz kırpmasını artırır, gözler sürekli kırpılır. Gözlerde  iltihaplanma ve göz yaşındaki artışı gözlemlenebilir.

 

-Göz Yaşı Kanallarının Tıkanması: Göz yaşı kanallarının tıkanması yahut fazla göz yaşı akması, Bir takım alerjiler, konjonktivit (pembe göz) ve daha bir çoğu kedinizin gözünün anlamsızca göz akıntısına neden olabilir.

-Göz Kuruluğu: Göz kuruluğu kedilerde iltihaplı bir korneanın oluşmasına gözlerin kırmızı renge bürünmesine ve hatta tedavi edilmediğinde veya tedaviye geç kalındığında, kedinizin gözlerini kaybetmesine sebep olabilir. Göz yaşının oluştuğu ıslak yer olmadığı için sarı bir akıntı gelebilir.

-Göz Temizliği: Kedinizin gözünü temizlerken göz temizleme mendilinden yahut bir parça pamuktan yardım alabilirsiniz. Eğer tercihinizi pamuktan yana yapacaksanız bir parça pamuğu ılık bir suyun içerinde hafif ıslatarak, göz çevresindeki akıntıları silebilirsiniz. Eğer daha etlili bir yöntem arıyorsanız, enfeksiyonu silebileceğiniz enfeksiyon oluşumu engelleyen göz damlası solisyonnları da kullanabilirsiniz. Buradan da göz damlalarına bakabilirsiniz. Eğer farklı bir durum gözlemlerseniz hemen veteriner heminize başvurun.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar