MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Gastroenterit Belirtileri ve Nedenleri

7.10.2021 11:31:13

Kedilerde Gastroenterit Belirtileri ve Nedenleri

Kedilerde gastroenterit, bağırsak ve mide sistemini kapsayan bir enfeksiyondur. Gastroenterit altta yatan ciddi bir hastalığın sonucu olarak veya besin zehirlenmelerinden dolayı gelişebilir. Bu hastalığın ne olduğunu, belirtilerini ve nedenlerini bilmek olası bir gastroenterit şüphesinde durumu değerlendirmenizi sağlar.

Kedilerde Gastroenterit Nedir?

Gastroenterit, en basit tabirle mide ve bağırsakların iltihabıdır. Besinlerin emiliminden ve gıdaların parçalanmasından sorumlu olan mide ve bağırsaklar, tahriş olup iltihaplandığı zaman gastroenterit gelişir.

Gastroenterit Belirtileri Nedir?

Kusma, ishal, şişkinlik, iştah kaybı, uyuşukluk ve karın ağrısı gastroenterit belirtisi olabilir. Mide ve bağırsak sisteminin iltihaplanması, akabinde kusma, ishal ve gaz şikayetlerini de beraberinde getirecektir. Bu durum kedinin halsiz, uyuşuk ve iştahsız olmasına neden olabilir. Bazı kediler kucağa alındıklarında veya karınlarına dokunulduğunda huysuzlaşabilir, tırmalayabilir. Bu durum genellikle karın ağrısına işaret eder.

Kedilerde Gastroenterit Nedenleri

Kedilerde gastroenterit farklı nedenlere bağlanabilir.

Viral enfeksiyonlar: Feline immün yetmezlik virüsü (FIV), Feline lösemi virüsü (FeLV), Feline panleukopenia virüsü gibi viral enfeksiyonlar gastroenterite neden olabilir.

Diyet değişikliği veya yabancı cisimler: Mama değişikliği ve çöp, ip gibi yabancı cisimlerin yutulması gastroenterit sebeplerinden biridir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: E.coli ve Clostridium gibi enfeksiyonlar, gastroenterite sebep olabilir.

Paraziter enfeksiyonlar: Gastroenterite neden olan bir diğer neden de parazitlerdir. Giardia, kamçılı kurtlar ve diğer bağırsak parazitleri mide ve bağırsakların iltihaplanmasına yol açabilir.

Mantar enfeksiyonu: Enfeksiyon yapıcı unsurlar arasında, parazitlerin yanı sıra mantarlar da yer almaktadır.

İlaçların yan etkileri: Antibiyotik, NSAID ve stereoid gibi ilaçların yan etkileri, bağırsaklarda enflamasyona neden olabilir.

Zehirlenme ve toksinler: Bitki, çikolata, temizlik kimyasalı, ksilitol gibi maddeler kediler için oldukça toksiktir. Toksinler bağırsaklarda ve midede iltihaba yol açabilmektedir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar