MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Beslenme Hakkında Detaylı Bilgi

4.09.2019 16:05:10

 

Kediler hemen her yiyeceği yiyebilen hayvanlarda olduğu için kedilerde beslenme aslında çok kolaydır. Birkaç önemli hususa dikkat ederek kedinizi hm kolay hem de sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz. Aslında etçil hayvanlar olan kediler, hem etobur hem de otobur olarak beslenebilirler. Sebzeler de kediler için oldukça gerekli besinlerdir. Ancak genel olarak kedi beslenmesi nasıl olmalı diyorsanız protein ağırlıklı bir beslenme onlar için idealdir.

Aylara Göre Kedi Beslenmesi

Kedilerin beslenmesi de insanlarla benzerlik gösterir. Yeni doğmuş bir yavru kedi ilk bir ay sadece anne sütü ile beslenir. Eğer kedi annesinden ayrı ise kediler için olan süt tozları ve biberon ile beslenmesi gerekir. Peki, 1 aylık yavru kediler ne yer diye merak ediyorsanız artık anne sütüne ek olarak yoğurt ya da çorba kıvamlı besinleri yiyebilirler. Kediler 6 haftalık olduğu zaman artık kuru mamaya geçiş yapılabilir. Bu aynı zamanda diğer yemekler ve katı besinlere da alıştırılabileceği anlamına gelir.

Kediler 1 aylık olduktan sonra beslenmeleri bir geçiş sürecine girer. İki aylık olana kadar kedinizi her besine alıştırmalısınız. Bu süreç çok önemlidir. Aksi takdirde alışık olmadığı besinleri yemeyi reddedebilir. Artık 2 aylık kedi nasıl beslenir derseniz her şeyi yiyebilecek kadar büyümüştür. Kuru mama ya da ev yemekleri ile beslenebilecek büyüklüğe ulaşmıştır. İki aydan sonra kedi beslenmesi bir düzene girecektir.

Kedi Beslenme Programı

Kediler de insanlar gibi küçükken daha sık yemek yemek ister ancak büyüdükçe öğün araları uzarken, porsiyon büyüklükleri artar. Yavru bir kedi 3-4 saat aralıklarla süt içerken, yetişkin bir kedi günde iki öğün yemekle doyacaktır. Kedi beslenme programı buna göre ayarlanmalıdır. Kediniz zaten doyduğunu hissedecek ve acıktığını ifade edecektir. Bu da onun beslenmesini kolaylaştırır.

Kedilerin Mamayla Beslenmesi

Kedilerin günlük besin ihtiyacı belirlenerek ona göre beslenmelidirler. Bunun için de kediniz her kilo başına 80 kalori olmalıdır. Örnek vermek gerekirse 5 kiloluk bir kediniz her gün 400 kalori almalıdır. Eğer kedinizi günde iki kez besliyorsanız bunu sabah 200 kalori akşam 200 kalori olarak verebilirsiniz. Mamanın kalorisi kutusunda yazacaktır. Önerilen ölçeklerde mama vermelisiniz.

Kedinize serbest beslenme uyguluyorsanız sabahtan mama kabına 400 kaloriyi koyun. Kediniz akşama kadar yavaş yavaş mamasını yiyecektir. Kediler günde kaç gram mama yer diye belirlemek yerine kullandığınız mamanın kalorisine göre beslenmesini belirlemelisiniz. Esas olan gramı değil mamanın kalorisidir. Bu yüzden mamanın besleyici olmasına özen gösterin.

Kedi Maması Ölçüsü

Kediniz için aldığınız mamanın belirli özelliklerde olmasına dikkat edin. Nihayetinde mamalar hazır gıda olduğu için taze olmaları önemlidir. Aynı mamayla beslenen kedinizin gelişimin takip etmelisiniz ki mamanın işe yarayıp yaramadığını görebilesiniz. Kedinizin kaslarının ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tüylerinin daha parlak olması kaliteli mama yediğini gösterir. Eğer kedinizi ev yemeği ile dengeli ve düzenli beslerseniz yine aynı belirtileri göreceksiniz.

Kedi maması ölçü kabı mamanın kalitesine göre ölçü belirleyecektir. Kalorisi yüksek olan mamalarda daha küçük ölçü kapları tercih edilecektir. Kedinizin mamasını bu ölçü kapları ile ölçerek koyabilirsiniz. Zaten tercih ettiğiniz mamanın üzerine kedinizin kilosuna göre, yaşına göre kedi beslenme tablosu yer alacaktır. Bu tabloya bakarak kedinizin ihtiyacı olan mamayı ayarlayabilirsiniz.

Kedilerin beslenme şekilleri farklılık gösterir. Kimisi tek oturuşta maması bitene kadar yer. Kimisi de yavaş yavaş sürekli olarak yer. Bu yüzden kediler günde kaç kere mama yer sorusu normalde iki olsa da kediye göre farklılık gösterir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar