MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Tuvaleti Dışına Tuvaletini Yapar?

6.06.2023 11:43:04

Kediler genellikle oldukça çok temiz hayvanlardandır ve tuvalet dışına dışkılarını yapmazlar ve yapmaktan da çekinirler. Fakat pek çok faktör de kedilerinizin dışkılarını dışarı yapmasına sebebiyet verebilir. Bunlar;

  1. Özellikle erkek kedilerde oldukça fazla görülen kızgınlıktan dolayı spreyleme olarak da bilinen kedilerin koku bırakması olayıdır. Bu en kokulu çiş türlerindendir ve en fazla rahatsız olunan koku budur. Kedileriniz bunu içgüdüsel olarak yaparlar ve bu bir çiftleşme isteğini belirtme şeklidir. Kedilerinizi kısırlaştırırsanız bunu içgüdüsel olarak yapmayı bırakırlar.
  2. Kedilerinizin tuvaletlerinin pis olması dolayısıyla o tuvaleti kullanmak istememeleri. Nasıl ki sizler de pis bir tuvaleti kullanmak istemeyeceğiniz gibi kedileriniz de pis bir tuvaleti kullanmak istemez bundan dolayı dışkısını başka bir yere yapar.
  3. Kedilerinizin dışkısını tuvalet dışına yapmasının bir başka sebebi de kendilerini stres altında hissetmesidir. Kendilerini stres altında hissettikleri için bunu anlamanız için dışkısını tuvalet dışına yapabilir.
  4. Kedilerinizin korkması da dışkısını tuvalet dışına yapmasında nedendir. Ani bir şok nedeniyle tuvalete yetişemeden dışkısını yapmasıdır.
  5. Kedinizin sağlık sorunu olması da dışkısını tuvaletinin dışına yapmasında bir nedendir. Kediniz idrar yoluyla ilgili problemler yaşıyor olabilir ve böbrek sorunları yaşıyor olabilir. Bu durumda ilk olarak bir veterinere görünmeniz oldukça önemlidir.

Kedinizin idrar kokusundan nasıl kurtulabilirsiniz?

Kedilerin idrar kokusundan kurtulmak adına solüsyonlar ve spreyler bulunmaktadır. Bu spreylere ve solüsyonlara ulaşılamadığı durumlarda evde yapılabilecekler nelerdir.

Özellikle kedilerinizin çişini ve kakasını yaptığı bölüme alışkanlık haline getirip tekrar ve tekrar dışkısını yapabilir. Burada önemli olan şey kedinizin dışkısını yaptığı bölümden o kokuyu arındırmaktır. Kedileriniz dışkı kokusunu ve benzer kokuları aldığı takdirde aynı yere dışkısını yapmayı alışkanlık haline getirebilir. Özellikle amonyak içeren temizlik malzemeleriyle temizlemeniz içerisindeki amonyaktan dolayı kedinize dışkının kokusunu hatırlatacağından dolayı amonyak içeriği olmayan temizlik malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı kedinizin dışkısını temizlemede çamaşır suyunun kullanılması pek etkili olmayacaktır.  İçerisinde oldukça yoğun bir miktarda amonyak içerdiğinden dolayı etkili bir temizlik sunsa da kokusu bakımından kedinize dışkı kokusunu hatırlatacaktır. Kendi açınızdan içinizi rahat tutmak için yine de çamaşır suyuyla silebilirsiniz fakat bu kedinizin dışkısını aynı yere yapmasına da sebebiyet vermeye devam edebilir.

Burada kullanacağımız en önemli malzeme sirkedir. Renk bırakmaması adına özellikle beyaz sirkeyi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kediler sirke ve limon kokusundan nefret eder. Bu da aynı yere dışkılamasını engeller. Bire bir oranında 1 çay bardağı sirkeyi 1 çay bardağı suyla karıştırıyoruz. İkinci olarak kullanacağımız en önemli malzeme karbonattır. Karbonat koku giderme açısından oldukça etkili bir üründür. Dışkı kokularını yok etmek adına oldukça etkili olarak kullanılır. 1 yemek kaşığı karbonat koyuyoruz sirkeli su karışımımıza. Bu karışımı karıştırdıktan sonra bunu hem sprey olarak kullanabilir hem de silme amaçlı kullanılabilir.

Öncelikle dışkı yaptığı zemini tamamıyla kuruladıktan sonra temiz bir bezi bu karışımla beraber silebilir ve kurulamadan kurumasını bekleyebilirsiniz. Spreyi kullanmak içinse önce dışkı yaptığı zemini steril bir şekilde silebilir sonra spreyle dışkı yaptığı kısımları ıslatıp kurulamadan kurumasını beklemelisiniz.

Bu karışım kedi dışkısının kokusunun giderilmesinde oldukça etkili olarak kullanılabilir. Bu karışımdan etkili sonucu alamadıysanız, kedi dışkısı koku giderici solüsyon ve spreyleri alarak daha etkili bir işlem uygulayabilirsiniz. Bu solüsyonun ve spreyin içeriğinin kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından içerisinde bulunmaması gereken maddelerin bulunması sizin ve kedinizin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar