MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Evden Kaçar? Kedilerde Kaçmayı Engelleme Yolları Nelerdir?

25.03.2022 11:32:13

Kediler Neden Evden Kaçar? Kedilerde Kaçmayı Engelleme Yolları Nelerdir?

Eğer bir kedi sahibiyseniz mutlu olduğunuz kadar endişeli e olmalısınız. Sağlığı iyi mi, yeterince beslendi mi, çekingen acaba psikolojisi mi bozuk gibi düşünceler sizi yorabilir. Ne yazıktır ki bu düşünceleriniz ve korkularınız bazen açığa çıkmaktadır. Kedilerin evden kaçması birlikte yaşadıkları birçok kişi için kontrol altına alınması en zor korkuların başında gelmektedir. Kedilerimiz meraklı doğalarının peşlerinden gitmeye eğilimli canlı türüdür. Birçok farklı sebeplerden Kediler neden evden kaçar gibi sorular sorulmaktadır. Sizlere bu sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kedilerimiz kendi güvenlikleri için tutuldukları yaşam alanlarından zaman zaman kaçmaya meyilli olurlar. Birçok kedinin amaçlarına ulaştıkları ancak konfor bölgelerinin dışına çıktıkları anda maruz kaldıkları duyusal yükleri kaldıramayıp geri döndükleri bilinmektedir. Fakat bazı kediler ise amacına ulaştığında sahip oldukları özgürlüklerin peşine takılıp çok üzücü de olsa geri dönmeyi tercih etmezler. Dış ortam kediler için büyük tehlikelere yol açmaktadır. Yaşam alanları dışında olan dış dünya kedilerimiz için çeşitli tehditler barındırmaktadır. Bu tehditler kaçma davranışlarını sıklıkla tekrarlaması kedilerin neden bu davranışları sergilediklerini belirlemesini ve bu sebeplerden dolayı önlem alınması oldukça önemlidir.

Kediler Neden Kaçmaya Çalışır?

Kedilerimiz vahşi avlarını takip eden, onları yakalayan, onlarla beslenen ve daha sonrasında yuvalarına geri dönen yetenekli avcılardır. Oldukça güçlü bir üreme dürtüleri vardır. Ev kedileri dışarıda yaşayan kedilere göre çok daha güvendedirler. Beslenmeleri düzenli olur ve aç kalmazlar. Yine de avcılık içgüdüleri oldukça güçlüdür ki onları evde tutmak çok zordur. Evde beslenen kedilerimiz çiftleşme güdüleri arttığı zaman da evden eş aramak için uzaklaşmak isterler. Bu da evden kaçmalarının en büyük etkenlerinden birisidir. Özellikle kısırlaştırılmamış kedilerde çiftleşme çabası çok daha sık rastlanır.

Evden Kaçmaya Çalışan Kedileri Durdurma Yolları?

Kedilerimizin evden kaçma nedenleri konusunda içgüdüsel davranışların etkisi yadsınamıyorsa, en geçerli yöntemin bulunması dostlarımızın evden kaçmaması için büyük bir gereksinime dönüşmektedir. Eğer dışarıda gördüğü bir başka kedilerin yanına gitmek istiyorsa pencerelerden uzak tutmanızda yarar vardır. Ancak bu önlem her zaman işe yaramayabilir. Patili dostlarımız belli bir oranda eğitim alabilen canlılardır. Dışarıya ne zaman çıkmaya evden kaçmaya çalışmaları halinde net, sert olmayan ve kararlı bir ses tonuyla uyarabiliriz. Sonrasında sevdiği oyuncakları veya oyun mamalarıyla buluşturup dışarıyı unutturabilirsiniz. Dışarıya çıkışını keyifsiz hale getirebilirsiniz. Eğlenceli alternatifler sunabilirsiniz. Bunun için gereken tek şey tırmalama tahtasıdır. Kediler tırmalamayı çok severler bu sebepten evinizde tırmalama tahtası bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Kedileri kısırlaştırabilir ve ev içinde güvenlik tedbirleri almanızda yarar var.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar