MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Hakkında 14 Merak Edilen Davranış ve Nedenleri

16.10.2019 15:09:06

Her zaman kedilerin garip hayvanlar olduğunu söylüyoruz, çünkü garipler. Kedilerin merak edilen bazı davranışlarının nedenini sizler için derledik.

1- Kediler neden zeytin için delirir?

Eğer bugüne kadar kedinize zeytin vermediyseniz bu başlığa oldukça uzaksınız. Fakat kedinize zeytin verdiğinizde karşılaştığınız tepkisi eminiz ki sizi oldukça şaşırtmıştır. Çünkü çoğu kedi zeytin için delirir.

Kedilerin delirdiği kedi nanesinde bulunan kimyasal bileşik zeytin içinde de mevcuttur. Bu bileşik, kedilerin koku alma duyusuyla etkileşime girerek pati dostunuzda tarifsiz bir mutluluk yaratıyor. Sakin yapılı bir kediyi bile bir anda koşturabilir, miyavlatabilir ya da yerlerde yuvarlatabilir.

Zeytinin kokusunu aldığında o zeytine ulaşabilmek için türlü şaklabanlıklar yapabilir size. Yalnız Çok fazla miktarda vermemekte fayda var, tıpki diğer besin maddeleri gibi.


2- Kediler neden sevildikten sonra kendilerini yalar?

Büyük ihtimal tüylerini bozdunuz ve bu durumdan rahatsız olmasına sebep oldunuz. Ya da üzerinde istemediği bir kokuyu bıraktınız. Vahşi doğadaki kedilerin düşmalarını kendilerinden uzak tutmak için üzerindeki kokulardan arınma davranışıdır bu. Evinizdeki kedinizde de içgüdüsel olarak gerçekleşebilir bu davranış.


3- Kediler bir şeyi kokladıktan sonra neden ağızları açık kalır?

Aldığı kokuyu daha yoğun bi şekilde koklamak istemesinden kaynaklıdır. Kedilerin ağızlarının üstünde bulunan vomeronazal organ sayesinde bu amaçlarına ulaşıyorlar. Hayvanların üst dudaklarını yukarı kıvırarak dişlerini göstermesi 'Flehmen tepkisi' olarak adlandırılıyor.


4- Kediler rüya görür mü?

Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kediler rüya görür...


5- Kediler neden kuyruklarını kovalarlar?

Genelde çok hareketli oldukları anlarda kuyruklarını kovalarlar. O anlarda hareket eden her şey dikkatini çeker ve içgüdüsel olarak da kendi kuyruklarını kovalarlar. Sürekli hareket etmesinden rahatsız olup, kuyruğunu kontrol altına almasından kaynaklı da olabilir. Patican kuyruğun kendi kuyruğu olduğunun kendisinden bir parça olduğunun elbette ki farkındadır ki yakaladıktan sonra kuyruğunu yalamaya başlar.

 

6- Kedilerin en güçlü duyusu nedir?

Kedilerin en güçlü duyusu duymadır. Koklama duyularının ne kadar güçlü olduğunu hesaba katarsak ondan bile güçlü olan duyma duyusu gerçekten şaşırtıcı.


7- Kediler tatlıyı algılamaz mı?

Maalesef alamıyorlar. Bu yüzden kedinize tatlı besinler vermenizin bir anlamı yok ki oldukça zararlı zaten. Tatlıdan uzak durmakta fayda var!


8- Kediler neden çok uyur?

Büyüme hormonu uyurken salgılandığı için yavru kedilerin çok fazla uyuması normaldir. Yetişkin bir kedinin uyuması da tamamen keyfi olabilir. 


9- Kediler ne kadar hızlı koşar?

Oldukça hızlı. Tembel dediğiniz bir ev kedisi bile en iyi kısa mesafe koşucusundan bile hızlı koşabilir.


10- Kediler geceleri neden hareketlenir?

Çok normal bir durum, genlerinde bu var çünkü. Vahşi doğadaki akrabaları avlanma vakti için gece saatlerini seçerler. Bu yüzdendir ki gecenin bi vakti o koltuktan bu koltuğa, masadan sehbaya fırlamaları oldukça normaldir.

Bunun dışında gün boyu yeterli uykuyu uyuyan kediler akşam siz eve geldiğinizle sizinle vakit geçirebilmek adına da türlü oyunlar yapabilirler. Kedinizin gece hareketlenmesinden rahatsız oluyorsanız, uyumadan bi süre önce onunla biraz zaman geçirerek enerjisini atmasına yardımcı olabilirsiniz.


11- Kediler çeşmeden akan suyu içmeyi neden çok severler?

Temiz suyu kim sevmez ki? Su akarken çıkan ses de onları cezbeder. Kaplarında bulunan suyun oksijeniyle akan suyun oksijeni aynı olmamasının da etkisi oldukça büyüktür ve kediler bunu fark edecek kadar zeki hayvanlardır.


12- Kediler neden sürekli ayaklara saldırır?

Sebebi çok basit... Çünkü canı sıkılıyor, sizinle oynamak istiyor. Yeterli oyuncağı yoksa onun için en güzel oyuncak siz olabilirsiniz. Bir köşede saklanıp bi anda önünüze atlama, bi kenardan sizi izleme gibi davranışlar sergileyebilir.
Size zarar verme amacı olmadığını söyleyebiliriz, oyun derdinde olduğundan bazen pati darbelerinin sizin canınızı yaktığının farkında bile olmayabilir.


13- Kediler neden yünlü kumaşları emer?

Genelde anneden erken ayrılan kedilerde görülür. Anne kokusunu hatırlıyor olabilir.

14- Kediler neden küçük alanlarda sıkışıp yatar?

Kendilerini güvende hissettiklerinden. Bu şekilde yatmak favorisi de olabilir. Kedileri avcı olarak bilsek de çoğu zaman av konumuna düştükleri de görülür. Bundan dolayıdır ki dar alanlara girerek kendilerini güvene alırlar.

 

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar