Kediler Bizleri ve Etrafı Nasıl Görüyor?

25.11.2020 12:48:58

Merak edilen ve ilgi uyandırıcı bu konu karşısında birçok kişinin eksik ya da yanlış bilgisi bulunuyor. Kedilerin çevrelerini ve bizlerini nasıl gördüğüne dair bazı tezler geliştirilmiş olsa da sizlerle en mantıklı ve gerçekçi olanları kategorize ederek paylaşıyoruz. Kedilerin görüşüyle insanların görüşü arasında inanılmaz farklılıklar bulunuyor. Buradaki en büyük fark ise gözlerimizin içindeki retinadan kaynaklı olmaktadır. Basitçe anlatmak gerekirse gözün görme süreci şu şekilde işliyor. Retina göz küresinin arkasında bulunan duvar kağıdına benzeyen ve görme hücrelerinden oluşan bir ağ tabakasıdır. Kendi içerisinde farklı katmanları bulunan bu kısmın ayrıca ışık dalgalarını elektrik sinyaline dönüştürür. 2 farklı ve duyarlı fotoseptör bulunur. Bunlar koni ve çubuk olarak bilinir. Çubuk kısmı gece görüşü ve çevresel görüş görevini üstlenirken koni kısmı renklerin algılanması ve gündüz görüş yeteneğini kazandırır.

Kedilerin gece çok iyi görmesi ve avcı olması da çubuk kısmının çok gelişmiş ve fazla olmasından dolayıdır. Bizlerde tam tersi olsa ve gece görüşümüz zayıf olsa da çubuk kısmı kedilerde zayıf olduğu için renkleri algılamakta zorluk çekerler.

Kedilerin Renk Görüşü

Kediler renk körü olduğu, sadece gri renkleri gördüğüne dair inanışlar olsa da durum böyle değildir. İnsanlar temel 3 renk olan kırmızı, mavi ve yeşili rahatlıkla görebilen bir görüşe sahiptir. Kedilerdeki renk algısı ise biraz farklıdır. Mavi ve yeşil tonlarını görebilirken kırmızı tonlarında biraz sıkıntı yaşarlar. Kısmen renk körü gibi olsa da sadece yeteri kadar renklerin tonunu ve doygunluğunu anlayamazlar. Doğadaki mükemmel bir renk kompozisyonu onlar için çok daha birbirine yakın renk tonlarından ibarettir.

Kedilerin Gece Görüşü

Gündüzleri görme konusunda çok güçlük çekmeseler de gece görüşleri de avlanmalarına yardımcı olabilecek kadar iyidir. Az ışıkla dahi retina yapısı sayesinde görebilirler. Bizlerin gece görmek için ihtiyaç duyduğumuz ışığın 5/1'i kadarı bile onlar için yeterlidir.

Kedilerin Görüş Alanı

Görüş alanını görüş mesafesiyle karıştırmamak önemlidir. Bakınca en uzak nokta değil belirli bir noktada o noktaya uzanan çevredeki nesneleri algılayabilme alanı ve yeteneği asıl anlatılmak istenen durumdur. Kedilerin yapısı itibariyle görüş açısı bizlerde fazlasıyla üstündür. Tüm bunların yanında diğer keskin duyuları da ekleyince mükemmel bir alan kontrolüne sahiplerdir.

Kedilerde Görme Mesafesi

Uzağı görmeleri konusunda fazla bir yetenekleri yoktur. Miyop denebilecek kadar görüş mesafeleri kısıtlıdır. Fakat yakın mesafedeki ileri görüş yetenekleri özellikle avlanma esnasında onlara büyük avantaj getirisi sağlamaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar