MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kayıp Bir Evcil Hayvan Bulduğunuzda Yapmanız Gerekenler

4.05.2020 10:55:00

Kendi evcil dostumuzu kaybedebileceğimiz gibi başkalarının da evcil hayvanını kaybetmesi son derece olağan bir durumdur. Sosyal sorumluluk bilincinde olup o hayvanın güvenliğini sağlama ve yuvasına geri dönmesi konusunda yardımcı olmak çoğu zaman mutlu sonların ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Evinden ve sahibinden ayrılmış olan bu hayvanın çevresine ve başka insanlara karşı çok ürkek olacağı göz ardı edilmemelidir. Evcil hayvanı kontrol altına güvenli şekilde aldıktan sonra sahibini aramaya başlayabilir. Bulamazsanız bulunduğunuz bölgedeki hayvan barınaklara haber verebilir ya da sizlerde onu sahiplenebilirsiniz.

Kayıp Bir Evcil Hayvan Bulduğunuzda Neler Yapılmalı?

Sokakta ilanlarda, sosyal medyada ya da farklı mecralarda evcil hayvanını arayan bir hayvan sever gördüğünüzde tüm iyi niyetinizle onların kavuşmasını arzu ederken belki de sizin sorumluluk alma vaktiniz gelmiş olabilir. Kayıp bir hayvan bulma ve kime ait olduğuna dair bir fikriniz yok ise köpeğin ya da kedinin ailesini bulmak için ne yapmalısınız?

  • Size yaklaşmasına ve yakınlaşmasına izin verin. Aksi taktirde onu ürkütüp kaçırabilirsiniz. Yabancıların etrafta olması, farklı kokular, ses kargaşası sessiz ve sakin bir karaktere sahip olmasına rağmen kendini koruma iç güdüsüyle yabani davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Biraz yiyecek ve ani hareketler yapmadan onu kendinize çekmeye çalışın. Beklemeniz halinde onu bıraktığınız yerde birkaç dakika sonra göremeyebilirsiniz.
  • İletişim kurabildiğiniz evcil hayvanının hem kendini güvende hissedeceği hem de bizlerin onların gerçekten güvenini sağlayabileceği bir yere götürmemiz uygun olacaktır.
  • Ona yiyecek ve su vermeyi unutmayın. Kendisini güvende ve rahat hissetmesi konusunda yardımcı olacak ve size güveni artacaktır.
  • Tasması var ise tasmasının içerisinde evcil hayvanın kişisel bilgileri ve sahibinin telefon numarası yazılmış olabilir.
  • Birçok ülkede hayvanlara mikroçip takılması yasalarla zorunlu hale getirilmiş olsa da bizim ülkemizde de bilinçli hayvan severler tarafından atlanılmayan bir durum. Veterinere gidip hem hayvanın sağlık durumunu kontrol ettirebilir hem de mikroçip taraması yaptırarak sahibine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Sosyal medya hesaplarını aktif kullanıyor ya da kullanan hesaplardan yardım isteyin. Evcil hayvanı bulduğunuz konumu, gününü, saatini ve onu gösteren güzel bir fotoğrafla ilan açın. İletişim bilgilerinizi vermeyi de unutmayın.
  • Tüm çabalarınız boşa çıktıysa yapabileceğiniz iki yol kalmış demektir. Bağlı olduğunuz belediyeden destek olarak en yakın barınaklardan yapabilecekleriniz konusunda bilgi alabilirsiniz. Onlar sizi gerekli şekilde yönlendirecektir. Bunun yanında müsait olmanız halinde kalıcı olarak bu dostu sahiplenebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar