MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İngiliz Cocker Spaniel Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

11.12.2021 17:33:30

Oldukça neşeli olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler birer av köpeği ırkıdır. İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpek dostlarımız iyi huylu olmaları ile bilinir. Oldukça zeki olan bu ırk, onlara bakan kişileri mutlu etme eğilimleri sebebi ile kolayca eğitilebilirler. Ancak, eğitimlerde otoriter ve sert davranışlara karşı direnç göstermektedirler. Son yılların en popüler ırkı olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları düzenli olarak giderilmez ise ileride kalça çıkıklığı ya da eklem rahatsızlıkları gibi hastalıklarla uğraşmak zorunda kalabilir. Henüz yavruyken sosyalleştirilmesi gereken İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler, temkinli ve agresif bir doğaya sahiptirler. Bu durum tamamen onlara bakan kişileri koruma içgüdüsü sayesinde gelişir. Onlara bakan kişilere sadık ve bağlı olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler mükemmel görünümleri ve harika tüy yapısı sayesinde tüm hayvanseverleri kendisine hayran bırakıyor.

İngiliz Cocker Spaniel Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nedir?

Şimdi de İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpek ırkının genel özelliklerinden bahsedeceğiz. Madde madde sıralayacağımız bu liste sayesinde onları çok daha yakından tanıyabileceksiniz.

 • İngiltere ülkesi anavatanları olarak kabul edilmiştir.
 • Tüyleri genelde tek renk ve kahverengi tonlarındadır.
 • İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin tüy yapısı ise kalındır.
 • Orta irilikte köpek ırkları arasında yer alan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin erkeklerdeki ağırlığı 13 ile 16 kilo arasında değişirken dişilerde ise 12 ile 15 kilogram arasındadır. Boyları ise erkeklerde 38 ile 43 cm iken dişilerde bu durum 36 ile 61 santimetre aralığındadır.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Koruma köpeği olarak kullanılan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin avcılık yetenekleri çok gelişmiştir.
 • Pek sosyal köekler değillerdir. Bu sebeple diğer evcil hayvanlara ve insanlara temkinli hatta saldırgan bir yapı güdebilirler.
 • Enerjileri ve egzersiz ihtiyaçları orta seviye olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler oldukça zeki ve eğitimleri zor değildir. Olumlu eğitim yöntemleri kullanarak hem sosyalleştirebilir hem de komut verebilmeniz olasıdır.
 • Oyun oynamaya bayılan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler sosyalleştirilmesi durumunda diğer evcil hayvanlarla ya da kendi türleri ile iyi geçinirler.
 • Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin eklem rahatsızlıklarına ve kalça çıkıklığına dirençleri düşüktür.
 • Bakıma bağlı olmakla beraber İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin ortalama ömrü 13 yıl kadardır.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı Nasıl Yapılır?

Oldukça uyumlu ve zeki bir yapısı olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpek dostlarımızın inatçı bir yapısı olması sebebi ile eğitimleri olumlu yöntemler ile yapılmalıdır. Onlara sert davranmamanız gerekir. Sahiplerinden korkmaları İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler için ters tepebilir. Hiçbir canlıya ceza vermemelisiniz. Bu ırk köpeklere de ödül kemiği ya da köpek ödül bisküvisi verilebilir. Sevilerek eğitilirseler ise tüm komutları kolayca öğrenebilirler. İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler sahiplerinin komutları yerine getirmekten ve sizi mutlu etmekten oldukça keyif alır. Onlara bakan kişilere bağlılıkları çok yüksektir. Koruma içgüdüsü sürekli tetik halindedir. Eğer İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeğiniz var ise canını tehlikeye atacak kadar sizi korumaya meyillidir. Bu özellikleri bu canlıları harika bir bekçi köpeği yaparken İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin yabancılara karşı saldırgan olmasını da beraberinde getirmektedir.

Orta düzeyde hareketli olmaları sebebi ile bı cinsin ergersiz ihtiyacı orta seviyelerdedir. Bu cinsi yürüyüşe çıkardığınızda köpek tasması kullanmanızda kesinlikle fayda vardır. Unutmayın ki İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler birer av köpeğidir ve gördükleri herhangi bir kuşa ya da diğer canlıların peşine düşebilmektedir. Bu durumda onlarla ev dışı mekanlarda tasma kullanmanız önerilir.

Oldukça kalın bir kürke sahip olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpek dostlarımızın sıkı tüy yapıları sayesinde soğuk hava şartlarına da dayanıklıdırlar. Orta derecede tüy dökerler. Haftada en az 3 kez fırçalanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer onları banyo yaparsanız keisnlikle tüylerini iyice kurutmalısınız.

Sizlere bu yazımızda İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler hakkında bilgiler vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın...
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar