MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hırçın bir kediniz var ve onunla baş edemiyor musunuz?

11.01.2022 18:02:41

Kediler yaratılışları gereği diğer hayvanlara nazaran daha agresif ve daha hırçın bir yapıya sahip.  Ev ortamında iyi bir şekilde eğitilmiş kedilerde bu tür durumlar çok fazla görülmüyor, fakat doğada kendi kendine büyüyen kediler yeteri kadar sosyalleşemedikleri için saldırgan olabiliyorlar.

Gerçek hayvan severler bir kediyi nasıl sakinleştirecekleri konusunda bilgilidir. Eğer bir kedi çok fazla hırçınsa böyle davranmasının altında sahibinin tavır ve davranışları yatıyor olabilir.  Onlarla nasıl iletişim kurduğunuz, nasıl bir ses tonu kullandığınız, ona nasıl davrandığınız gerçekten önemlidir.

Birlikte aynı evi paylaştığınız sevimli dostunuzun sakin ve huzurlu olmasını istiyorsanız öncelikle sizin de sakin olmanız ve agresif davranışlarda bulunmamanız gerekir.  Kediler kendilerini güvende hissetmedikleri ve tetikte oldukları zamanlar saldırgan bir tutum sergilerler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sakinleşene kadar ondan uzak durmanız etkili olacaktır.

Kediler hisleri son derece kuvvetli ve sevildiklerini anlayan hayvanlardır. O yüzden onun hırçın ve baskın haline karşılık ona şefkat göstermeniz ve boynundan sevmeniz sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kedinize sevdiği oyuncakları vererek ve onunla oynayarak enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz.

Baskın bir kediniz mi var?

Kediniz diğer kedilere göre daha baskın bir yapıda mı?  Eğer aynı evde birden fazla kedi besliyorsanız bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz muhtemeldir. Bazı kediler otoriter davranışlarda bulunarak ortamdaki diğer kediler üzerinde üstünlük kurmak isteyebilir. Kendini güvende hissettiği alanları sahiplenen ve bunları paylaşmak istemeyen bir kedi diğerine güç gösterilerinde bulunabilir.

Buna nasıl engel olurum?

Öncelikli olarak atılması gereken adım kedinizin neden saldırgan davranışlarda bulunduğunu tespit etmenizdir. Onun davranışlarının altında yatan sebepleri belirledikten sonra kediler arasında ki bu çatışmayı önlemek için gerekli olan ortamları sağlamalısınız. Her bir kediye kendi özel alanını oluşturmak ve ona özel mama kabı koyarak ayrı tuvalet alanı koymak iyi bir yol olacaktır.Kediler kendilerine ait alanları ve sınırları olmasını seven ve bu şekilde kendilerini güvende hisseden hayvanlardır.

  Gün içerisinde çok fazla evde kalan ve dışarı çıkmayan kedilerde de hırçın ve agresif davranışlar gözlenebilir. Kediniz dışarıya alışık bir kedi değilse ona evde rahat hareket edebilecekleri ortamlar hazırlayabilir, duvara kedi merdivenleri koyarak ona farklı eğlence yolları sağlayabilirsiniz.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar