MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanların Parasal Amaçlarla Kullanılması

29.08.2019 17:33:50

Günümüzde insanlar maddi ihtiyaçlarını karşılamak için farklı çalışma alanları geliştirmişlerdir. Bazıları kabul edilebilir geçim kaynakları olmasına karşın, bazı alanlarda ticaret, eğlence vs. için canlılardan yararlanılmaktadır. Dünya üzerinde canlı olan her varlık bu tür sektörlerde maddi geçim kaynağı olarak kullanılmakta ve gördükleri zarar göz önünde bulundurulmamaktadır. Özellikle dikkat çeken konu; maddi kazanç için canlıların ticaret, eğlence, moda gibi sektörlerde yer edinmesi. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

1. Sirklerde Canlıların Çalıştırılması

Dünya üzerinde çokça rağbet gören eğlence sektörlerinden biri sirklerdir. Sirklerin farklı çalışma stilleri arasında hayvan gösterileri vardır. Bu tür gösterilerde kaplanlar ateş çemberinden geçirilmekte, boğalar güreşleri düzenlenmekte, horoz dövüşleri ve daha birçok gösteriler bulunmaktadır. Canlılar bu gösterileri gerçekleştirmek için işkence görerek eğitilmektedirler. Ayrıca her birinin doğası ve yapısı farklı olduğu için eğitimler de farklı düzenlenmektedir.

Sirk canlıları genel olarak vahşi doğaya sahip olduklarından, insanlar tarafından üretilseler bile bu genetik özellikleri ortadan kaldırmak için aç bırakılıyor, kırbaçlanıyor ve şiddete maruz kalıyorlar. Ayrıca vücutlarına elektrik veriliyor, kancalı sopalarla şiddet görüyorlar. Gösteri öncelerinde ise aç bırakılıyor ve böylelikle gösteri esnasında verilen ödül yemeğine ulaşmak için yapması gerekenleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyorlar.

 

 

 2. Canlılarda Ticaret

Bu sektörde amaç yine canlılar kullanılarak para kazanmaktır. Bu sektörde hem büyükbaş/küçükbaş ticareti hem de petshoplardaki ticaret yer almaktadır. Büyükbaş ve küçükbaşlar, günümüzde yaygın olarak tercih edilen fastfood markaların vazgeçilmez gelir kaynağıdır. Bu tür markalar, hızlı ve lezzetli yiyecekler üreterek sektörde yerlerini alırlar. Hayvanların en acımasız muameleyi gördüğü sektörlerden biri gıda sektörüdür. Buna örnek olarak tavuk yetiştiriciliği verilebilir. Tavuklar kafes sisteminde belli olgunluğa erişene kadar bir A4 kağıdı büyüklüğünde bir kafeste tutulur.

Burada yeterli alana sahip olmayan tavuklar yumurtlarken çırpınır ve büyük stres yaşar. Ayrıca güneş ışığı görmezler ve demir ayaklarına zarar verir. Toprakla temasları yoktur ve yaşamlarını böyle küçük bir mekanda huzursuzluk içinde geçirirler. Petshoplarda durum daha farklı değildir. Ömrü boyunca küçük bir kafeste temiz olmayan bir hayatı yaşamaya mahkum kuşlar, diğer kuşlarla anlamasa hatta dayak yese bile ölene kadar orada durmak zorundadır. Bahsedilen tüm bu canlıların ortak özelliği doğal yaşamlarından uzak olmaları bir kenara, kendi özlerinden gelen tüm özellikleri de yok edilmektedir. Özgürlükleri sadece sınırlanmakla kalmamış, ellerinden tamamen alınmıştır. İnsanoğlunun bu acımasız amacına bir son verilmeli ve her canlı kendi yaşam hakkına sahip olabilmelidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar