MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanları Niçin Sevmeliyiz ve Korumalıyız?

7.12.2021 17:07:56

Bu dünya yalnızca insanlara bahşedilen bir yer değil. Hayvanlar, insanlarla eşit derecede yaşama hakkına sahiptirler. Ayrıca dünyanın yaratılışına bakacak olursak, ilk yaratılan canlılar bitkiler ve hayvanlardır. İnsanlar sonradan onların dünyasına dahil olmuşlardır.

Hayvanları niçin sevmeliyiz ve korumalıyız sorusuna yanıt verecek olursak:

Dünyamız bir ekolojik denge üzerinde varlığını sürdürmektedir. Yaşayan üç tür canlıdan biri dahi eksik olsa diğerleri de varlıklarını sürdüremez. Hayvanlar bize ne kadar muhtaç ise biz de onlara o kadar muhtacız.

Hayvanlar geçmişten günümüze, tarih boyunca insan hayatını önemli ölçüde etkilemiştir. Gerek korunmak için, gerek avcılık yapmak için, gerekse binek hayvanlarla ulaşım sağlamak için insan hayatını kolaylaştırma ve iyileştirme sağlamışlardır.

Bilim dünyasında da hayvanların önemi oldukça büyük. Örneğin uçak yapımında uçabilen hayvanların kanatlarından örnek alınmıştır.

Bunların dışında vicdani açıdan da hayvanları sevmeli ve korumalıyız. Birbirimize maddi açıdan ihtiyacımız olduğu kadar manevi açıdan da ihtiyacımız var.

Onları Çok Sevmeliyiz

Hayvanlar bizim bu dünyadaki en sadık en masum dostlarımız. Çoğu zaman insanlardan göremediğimiz sevgiyi ve sıcaklığı onlarda görürüz. Onlarla arkadaşlık kurabilmek her şeyin üzerinde bir duygu. Belki de sizi, siz olduğunuz için seven tek canlılar hayvanlardır. Sizi yargılamazlar, her durumda yanınızda olurlar ve size hayranlık duyup saf sevgiyle bağlanırlar. Bizler bu koca dünyayı onlarla paylaşıyoruz. Onları doğal çevre ve doğal yaşamlarından koparmamalı ve insan eliyle kirletilmesine, yok edilmesine izin vermemeliyiz. Onların yaşam alanlarına saygı duymak zorundayız. Dünyanın sahipleri yalnızca bizler değiliz 

Hayvanları koruma içgüdüsü hayvan sevgisiyle başlar. Hayvanları seven ve koruyan insanlar, bütün canlıları sever ve korur. Akıl, irade ve vicdan sahibi her insan onların yaşam haklarına saygı gösterir ve ellerinden geldiğince korumaya çalışır.

Hayvanlar yaratılışları gereği konuşamazlar, ihtiyaçlarını ifade edemezler ve karşılayamazlar. İnsan ırkı bu durumda hayvanlara barınma ve yemek yeme imkanı sunmalıdır.

Elbette ki bütün hayvanlara yetişemeyiz lakin bir yerden başlarsak onlara da güzel bir yaşam sunabiliriz. Elinizdeki imkanlar doğrultusunda, evinizin önüne barınmaları için bir karton, bir kap mama ve bir kap su bırakarak bir cana yaşama şansı verebilirsiniz.

Sokaklarda gördüğümüz can dostlarımıza asla kötü davranmamalıyız. Onlara kötü davranan kişileri uyarmalıyız. Özellikle çocuklara bu konuda eğitim verilmesi muhakkak ki önemli bir meseledir. 

Çocuklarımıza özellikle de onları kovalamamayı, korkutmamayı ve incitmemeyi öğretmeliyiz. Dünyamıza renk katan bu mükemmel canlıları korumaktan çekinmemeliyiz. Onların sağlığı oldukça önemlidir. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar