MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bull Terrier Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

7.12.2021 18:24:03

Oldukça farklı yüz yapısı ile dikkat çeken Bull Terrier köpek cinsi, karakter olarak da epey şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Oldukça cesur ve sadık olan Bull Terrier köpekler, cesaretlerinden dolayı maalesef geçmiş zamanlarda köpek dövüşleri sırasında kullanılmıştır. 19. yüzyılın ikinci harısında ise İngiltere ülkesinde keşfedilmiştir. Epey korumacı ve tehlike sezdiklerinde dışarı karşı olan tavırları son derece saldırgan tavırlar sergilemeye meyilli özellikleri sayesinde onlara bakan kişilere bağlı, nezaketlerinin de göz önünde bulunması ile "Beyaz Süvari" ismini almışlardır. İlk keşfedildiklerinde ise fare avlamalarının yanı sıra bekçi köpeği olarak da rol oynamıştır. Günümüzde ise en popüler köpek cinsileri arasında yer alan Bull Terrier cinsi köpekler sahiplerine sadıklığı ile bilinir.

Bull Terrier Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de Bull Terrier cinsi köpeklerin genel özelliklerini liste olarak sıralayacağız. Onları daha yakından tanımak için mükemmel bir fırsattır.

 • Anavatanları olarak İngiltere ülkesi belirlenmiştir.
 • Gövde yapıları ile göz dolduran Bull Terrier cinsi köpekler kaslı ve yere yakındır. Bacakları ise güçlü gövdeleri sayesinde orantılı bir uzunluğa sahip olmakla bilinir.
 • Dişilerde ve erkeklerde yükseklik ve ağırlıkları aynı oranda seyretmektedir. Yalnızca, erkek Bull Terrier cinsi köpekler dişilere göre daha fazla kaslıdırlar. Her iki cins olarak da 20 ile 25 kilogram ağırlığındayken boyları ise 50 ile 55 santimetre uzunluğundadır.
 • Tüyleri kısa ve katmansızdır.
 • Tüy renginden bahsedecek olursak, genelde tek renk değildir. Beyaz üzerine lekeleri ve siyah benekleri bulunan Bull Terrier cinsi köpeklerin kahverengi veyaz varyasyonları da vardır.
 • Alın çıkıtnıları bulunmamaktadır. Alınları burunları doğru düz inmektedir.
 • Göz mesafeleri fazla ve gözleri küçücüktür.
 • Hareketli ve oyuncu olarak bilinirler.
 • Eğitimleri kolay değildir. İnatçı ve başına buyruk köpek dostlarımızdandır.
 • Tanımadıkları kişilere karşı ve diğer evcil hayvanlara saldırgan olabilirler. Bu sebeple henüz yavru iken sosyalleştirilmeleri önem taşır.
 • Korkusuz ve çok cesur canlılardır.
 • Onlara bakan kişilere çok sadık ve aşırı bağlı köpeklerdir.
 • Yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmayan Bull Terrier cinsi köpeklerin diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmeleri pek olası değildir. Bu da onlara bakan kişilerin yanlarından ayrılmamalarını gerektirir.
 • Genel olarak ise dayanıklı köpeklerdir. Fakat, böbrek ve kalp rahatsızlıkları vardır. Ayrıca, sağırlığa da yatkındırlar.
 • Ortalama yaşam süreleri bakımlarına göre değişkenlik gösterse de 14 yıl kadar yaşarlar.

Bull Terrier Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sevimliliklerinden beklenmedik şekilde cesaretli olan bu Bull Terrier cinsi köpeklerin bekçilik ve avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir. Ancak, koruma iç güdüleri ve cesaretleri saldırganlığa da varabilir. Bu sebeple, bu köpek dostlarımızın yavruyken iyi bir şekilde eğitimden geçmesi gerekmektedir. Agresifliğe yatkın doğaları sebebi ile inatçı karakter yapıları sayesinde bull terrier eğitimini zorlaştırmaktadır. Disiplini ve söz dinlemesi zor olan bu köpekler, ilk kez köpek besleyecek insanlar için pek tavsiye edilmemektedir. Ayrıca, yavru iken sosyalleştirildiklerinde ve uzman eller sayesinde eğitildikleri takdirde uyumlu ve sakin hale gelen Bull Terrier cinsi köpek dostlarımızın aşırı cesaretli olması sebebi ile köpek egzersizi sırasında mutlaka köpek tasması kullanılmalıdır.

Bull Terrier cinsi köpeklerin bakımları tüy bakımından oldukça kolaydır. Kısa tüylü olmaları sebebi ile haftada iki kez onları taramanız yeterli gelecektir. Bull Terrier cinsi köpeklerin bakımını keyifli hale getiren konu ise sahiplerine olan koşulsuz sevgileridir. Her an onlara bakan kişilerin yanında olmak isteyen Bull Terrier cinsi köpeklere disiplinli davranır ve onları sevdiğinizi gösterirseniz size olan bağlılıkları da artacaktır.

Sizlere bu yazımızda Bull Terrier cinsi köpekler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar