MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvan Barınakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

31.07.2019 17:25:12

Sizin de gördüğünüz gibi sokakta binlerce yardıma muhtaç kedi ve köpek bulunuyor. Büyükşehir Belediyeleri de bu dostlarımız için hayvan barınakları açarak dostlarımızı soğuktan korumayı ve bakımını sağlamaya çalışmaktadır. Barınak denildiğinde aklımıza hep mutlu minik dostlarımız geliyor. Peki dostlarımız gerçekten mutlu mu? hayvan barınakları gerçekten dostlarımızı koruyor mu? Gelin hayvan barınaklarını inceleyelim.  

 

1. Hijyenik Olmayan Ortamlar 

Malesef barınaklardaki hayvanlar hiçte hijyenik olmayan ortamlarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Barınakların çoğu hijyen açısından oldukça kötü haldeler. Bu sebepten dolayı sahipsiz dostlarımız bu kötü koşullarda hastalanabilmektedir. Hastalıklarını da kolayca diğer hayvanlara bulaştırabilirler. Hijyenik sebeplerden ötürü hastalık kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Ve de hayvanların bakımı tamamen gerçekleştirilememektedir. Hayvanların ilaçları pahalı olduğundan dolayı çoğu hayvan tedavi görememektedir. Hayvanlara yardımcı olabilmek için onları tedavi olmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

2. Hayvanlar Fazla, Yer Az 

Her barınakta yüzlerce hatta binlerce sokak hayvanı bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki barınakların çoğunda bu kadar hayvanın barınması İçin yeterli yer bulunmamaktadır. Bu yüzden hayvanlar sıkışık bir şekilde barınmaktadır. Hayvanların sıkışık bir şekilde yaşamadı da hastalıkların birinden diğerine kolayca bulaşmasına da fırsat vermektedir. Halbuki insanlar cins hayvan takıntılarını yenerek petshop benzeri yerlerden hayvan satın almayıp sokaktan ya da barınaktan sahiplense bu sorunda ortadan kalkacaktır. 

3. Düzenli Bakım Yok 

Hayvan barınaklarına gittiğinizde birçok hasta kedi ve köpek görebilirsiniz. Bakımsız, suyu olmayan kedileri görmeniz de olasıdır. Kediler yeterli su alamadıklarında tüylerini de temizleyemezler. Hayvan barınağındaki görevliler de oradaki binlerce hayvanının bakımına yetişememektedir. Bu yüzden hayvanlar oldukça mutsuz ve bakımsızdır.  

Ne Yapabiliriz?

Cins hayvan satın almak yerine barınaklardan ve sokaklardan sahiplenerek onlara en büyük iyiliği yapabilirsiniz. Eğer sahiplenmiyorsanız mama ve ilaç yardımında da bulunabilirsiniz. Her şey sahipsiz dostlarımızı daha iyi şartlarda yaşatmak için. 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar