MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hangi Kedi Kumu Daha İyi? Bentonit mi Silika Kum mu?

4.01.2021 15:09:49

Kedi bakımında özellikle tuvalet kumu seçimi oldukça kararsız kalmamıza neden olabiliyor. Günümüzde en fazla kullanılan kum çeşitleri ise silika ve doğal kum olarak bentonit olarak göze çarpıyor. Her iki kumunda avantajları olduğu gibi kendi içlerinde dezavantajları da bulunabiliyor. Eğer bu konu hakkında bir tecrübeye sahip değilseniz çok fazla bilgiye maruz kalarak kafanızın iyice karışması üzerine sizlere ufak çaplı bir rehber hazırlamak istedik.

Kedi Kumu Çeşitleri

Hangisi iyi hangisi kötü kıyaslamasından ziyade avantaj ve dezavantajları üzerinden gitmek daha doğru olacaktır. İlk kez kedi sahiplenen kişilerin çok sık kararsızlığa düştüğü bu konu karşısında genelde tecrübeye bağlı kazanımlar ve kedinin kuma yaklaşımı daha büyük öneme sahiptir. İki ana grupta kedi kumları bulunmaktadır. Piyasada ve online marketlerde de bu kedi kumları ağırlık göstermektedir. Özellikle yeni kedi sahiplenen ve kedi sahiplenmesine rağmen kararsızlık yaşayan hayvan severler için konumuzun detaylarına göz atalım.

Silika (Kristal) Kedi Kumu

Silika denen kimyasal malzemeden üretilen bu kum çeşidini kristal kum ismiyle de duyabilirsiniz. Ufak ve kalın tanelere sahip yapısıyla içerisinde farklı renklerde hoş koku yapılmasını sağlayan farklı renklerde taneciklerde bulunur. Görüntüsü itibariyle yüzüklere takılan elmaslara benzemesi ve sert yapısı bir kumdan ziyade kristallere benzemektedir.

Bentonit Kedi Kumu

Bildiğimiz kum formatına yakın ve çok daha doğal bir yapıya sahiptir. Bentonit denilen bir malzemeden üretilmekte olup killerden meydana gelir. Sıvıyla temasında bulunduğu bölgede kendi içerisinde topaklanır. Takviye kokularla güzel parfümsü kokabileceği gibi çok daha sade tipleri de mevcuttur.

Bentonit mi Silika mu?

Her iki kum tipinin de kendine dair avantajları bulunmaktadır. Bunları kıyaslarken farklı tecrübelerden yararlanılmış olup en uygun kumu sizin kendi tecrübenizle kıyaslamanız daha mantıklı olacaktır.

Fiyat

Bu konuda markalara göre değişkenlik görülebiliyor. Çok pahalı bentonit kedi kumu markalarının silika kumlardan pahalıya gelebileceği gibi tam tersi senaryoda mümkün! Fakat bentonit kedi kumları çok daha fazla gramaja sahip olmasına rağmen silika kumlarla aynı fiyatta ya da daha düşük fiyatlara satın alınabiliyor.

Topaklanma

Bu konuda bentonit kumlar açık ara önde. Silika kumların pek topaklanma gibi bir özelliği bulunmuyor. Silika kumlar genelde olduğu bölgede sıvıyı içine çekerek taban kısmına hapsediyor. Bu bölge evcil dostunuzun idrar sonrası kendisini belli edecek farklı bir renge bürünüyor.

Koku

Bu konuda her iki kum tipi de eşit avantajı sunabiliyor. Ucuz ve bilinmedik markaların kedi kumları hangi çeşit olursa olsun sizleri hayal kırıklığına uğratabilir.

Toz Yapma

Her ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun içeriği gereği bentonit kumlar tozlanma yapabilmektedir. Ayrıca kedinizin ihtiyacını gördükten sonraki eşeleme hareketlerinde de kapalı bir tuvalet kullanmıyorsanız dışarıdan da gözlemlenebilir. Silika kedi kumları yapıları gereği ortada toz çıkartacak bir yapıya sahip değildir.

Hijyen

Topaklanması nedeniyle bentonit kedi kumlarından idrar ve kaka toplanabiliyor fakat bu da kedi kumunun ömrünün çabuk azalmasına neden olabiliyor. Silika kedi kumları özellikle idrar açısından temizlik kolaylığı sağlamasa da çok daha uzun süreli kullanım imkanını bizlere ve kedilerimize sunuyor. Her ne olursa olsun kedi kumlarının kullanım süresi dolduğunda yenisiyle değişim yapılmalı ve rutin olarak tuvalet kaplarının temizliği ihmal edilmemelidir.

Sağlık

Bentonit kedi kumları silika kedi kumlarına göre çok daha doğal! Birçok veteriner doğallığı açısından bentonit kumları tercih etmenizi söylese de kaliteli ve bilindik markalardaki silika kedi kumları da kullanım için pek tabii uygundur. Her ne kadar işin içerisine kimyasal elementler girdiğinde ürkütücü olsa da içeriği gereği toksinlerinden arındırılmış ve sağlık açısından testleri yapılıp, kediler için kullanıma uygun görülmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar