Günün Tamamını Uykuya Ayıran 6 Farklı Hayvan

6.02.2020 12:48:32

İş hayatının yoruculuğu, gürültü, trafik derken bıraksalar herkes günlerce uyumak ve uyanmamak için çok şey verebilir. Ne kadar geç yatsak da erken zorunda olduğumuz sabahlara inat bazı hayvanların yaşamında uyku biraz fazla yer kaplamaktadır.

 

Sloth (Tembel Hayvan) 18-20 Saat Uyku Süresi

Tembellik üzerine master yapmış bu hayvanlarda günün büyük kısmını bizlere nispet yaparcasına uyku ile harcar. Orta büyüklükteki bu memeli canlılar genelde ağaç üzerinde yaşarlar. Dakikada en fazla yarım metre ilerleyebilen bu hayvanlar oldukça yavaş da hareket etmektedirler. Uyku dışında kalan zamanlarını yemek yeme ve dal değiştirme şeklinde harcarlar.

Koala – 20 Saat Uyku Süresi

Tembel hayvanlar listesinde yer alan bu canlılar oldukça uykucu olmalarının yanı sıra oldukça yavaş ve az hareket etmektedirler. Nesli tükenme tehlikesi de geçiren bu tembel hayvanların 24 saatlik günün 20 saatini çok rahat uyuyarak geçirebilirler. Bilinçsizce kürkleri için avlanan bu küçük ayıcıklar Avustralya kıtasında çıkan yangınlar sebebiyle de sosyal medyada, ne kadar güç şartlar altında hayatta kalmaya çalıştığını gözler önüne serdi.

Panda – 12-14 Saat Uyku Süresi

Sevimli ve sempatiklik konusunda çıtayı arşa çıkaran Pandalar günün yarısını belki de biraz fazlasını uyuyarak geçirirken geri kalan kısmı bambu yiyerek geçirmeyi tercih ederler. Yemek yeme ve uyku arasında günleri geçen bu hayvanlar, yavruların yetişkinlere kıyasla daha fazla uyuduğu bilinmektedir.

Aslan – 17-20 Saat Uyku Süresi

Avlanma dışındaki tüm süreleri dinlenme ve uyku modunda geçirirler. Özellikle erkek aslanların avlanma konusundaki tembelliği nedeniyle dişi aslanların erkek aslanlara göre daha az uyudukları gözlemlenmiştir. Karnı tok olan ya da avlanması gerekmeyen bir aslanın günün 24 saati de uyuduğu bilinmektedir.

Su Aygırı – 19 Saat Uyku Süresi

Ot obur memeli ailesinin iri üyelerinden birisi olan Su Aygırları günün çoğunu uyku halinde geçirirler. Çoğunluğuna su ve nehir yakınlarında rastladığımız bu canlılar, doğumlarını dahi su içerisinde gerçekleştirmektedirler. Geceleri aktif olan bu hayvanlar günün büyük bölümünü uyku halinde geçirirler.

Lemur – 16 Saat Uyku Süresi

Ağaçların tepelerinde yaşayan bu hayvanlar geceleri uyku halinde olup gündüzleri aktif yaşam sürerler. Bu canlılarında soyları maalesef tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Maymun ailesinden olan Lemurlar günün 16 saatini uykuya ayırmakta bir problem görmezler.

Bonus

Kedi – 14-17 Saat Uyku Süresi

Uyku, kedilerin hem dinlenme hem de enerji depolamaları adına yaşları ve günlük aktivitelere bağlı olarak farklı değer gösteren bir durumdur. Yavruların yetişkinlere göre daha fazla düşüldüğünde bir kedi ortama 15 saat uyuyabilmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar