Dünyanın En Karizmatik Hayvanlarından Bal Porsuğu Hakkında 9 Bilgi

6.02.2020 10:19:21

Sansargiller ailesinin dünyaca meşhur üyelerinden birisi olan Bal Porsuğu, Afrika, Asya’nın Güneybatısı ve Hint alt kıtasında bulunan bir memeli türüdür. Hayvanlar aleminin en manyak ve korkusuz canlıları arasına yer alan bu hayvan türü, kendinden güçlü veya büyük olması fark etmeden her türlü rakibe kafa tutabilir. Ağırlıkları 20kg’a çıkan ve uzunlukları 90cm’yi bulabilen bu hayvanlara gelin hep beraber yakından bakalım.

 

1- Dünyadaki birçok iklime ayak uydurmuştur.

Ormanlar, tropikal iklimler, çayırlar, nehir kıyıları, kayalar, tepeler ve çöller de dahil olmak üzere her türlü ortama uyum sağlayabilirler.

2- Dünyanın en korkusuz, yırtıcı ve tehlikeli hayvanlarından birisidir.

İsminin bal olması onun sevimli ve minnoş bir canlı olacağını düşündürse de aksine oldukça saldırgan ve gözü kara bir hayvan, Azrail’e kafa tutabilecek cinsten hem de…

3- İsmindeki Bal, ona karşı olan aşırı sevgisinden gelmektedir.

Bal yemek ve bu uğurda karşısına çıkan her şeyi ve herkesi geçmek adına yapamayacağı şey yoktur. Hırslı olması, aslanın ağzındayken bile kavgayı bırakmaması, kalın derisi sayesinde arılara karşı sokulmalara karşı kendini korumasını sağlamaktadır.

 

4- Yırtıcı ve saldıran bir etçil canlıdır.

Kobra yılanı, kuş, fareler, zehirli akrepler dahil her şeyin peşinden avlanabilirler. Avlarını oldukça hızlı tüketirler. Günlük ağırlıklarının 5 de 1’i kadar yiyecek tüketebilirler.

 

5- Yalnız dolaşmayı ve yaşamayı tercih ederler.

Çiftleşme dönemleri dışında başka bir Bal Porsuğu ile yan yana gelmeyi tercih etmezler. Karşı cinsle işleri bittikten sonra tekrar ayrılarak yollara koyulurlar.

 

6- Vücudunun tüyleri ve derisi koruma amaçlı çok kalındır.

Avlanırken ya da av olma konumuna düştüğünde dahi bu kalın derisi onun korunmasını sağlar. Arıların sokmasına ya da kobranın zehirli ısırıklarına karşı en fazla yarım saat baygın kaldıktan sonra uyanarak normal yaşantısına devam eder.

 

7- Düşmanlarına korku veren bir kükremesi vardır.

Ufak boyutlarına rağmen kendisini heybetli ve korkutucu göstermeyi çok iyi becerir. Bu kadar atarlı giderli bir hayvanın sesinin de gür çıkması oldukça normal olsa gerek.

 

8- Cesaretiyle oldukça popülerdir.

Cesurluğun yanında aşırı saldırgan ve adeta korku duygularından arınmış olması bize sempatik gelse de hayvanlar aleminde görünce yol değiştirilmesi gereken bir hayvan rolüne bürünmesine neden olmuştur. Öldürücü zehriyle bilinen kobra yılarının zehrine karşı bünyeleri bağışıklık kazanmıştır. Sokulmaları halinde kısa süreli baygınlık geçirmelerine rağmen, uyanınca kaldıkları yerden yemeklerine devam ederler.

9- Guinness rekorlar kitabına 2004 senesinde en korkusuz hayvan olarak girmeyi başarmıştır.

Evet bu hayvanların içinde hiçbir korku yok. Öleceklerini ya da yaralanacakları durumları pek dert etmezler. Buna rağmen hayvanlar dünyasının korkusuz kabadayısı olmalarını da resmi olarak becerdiler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar