MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Güneşin Köpeklere Faydaları ve Zararları

6.05.2023 09:01:13

Minik patili dostlarımız olan, can dostumuz köpeklerimizin güneşlenmek ile ilgili birçok aklımıza takılan birçok soru olabilir. İşte, aklınızdaki bu soruları yanıtlayabilmek adına sorularınızı cevaplamak istedik. Köpek ebeveynlerinin en önemli sorumluluklarının zirvesinde köpek dostlarını gezdirme eylemi bulunur. Bu süreç içerisinde güneşe maruz kalan köpek ebeveynleri, güneşe maruz kalmanın köpek dostlarımız için faydalı olup olmadığını merak ediyor. Birçok canlıda olduğu gibi köpek dostlarımızda da güneş, çok büyük ve faydalı bir enerji kaynağı ancak bazı hususlarda oldukça tehlikeli olabilir.

Güneşlenmek Köpeğim İçin Faydalı mı?

Köpek dostlarımız ve güneş hakkında sorulara oldukça açıklayıcı şekilde cevaplar vermeye çalışacağız. Güneş neredeyse tüm canlılar için yaşam kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum minik patili dostlarımız için de geçerlidir. Güneş olmayan yerde beslenen köpek dostlarımız ile ilgili ciddi sağlık sorunları gündeminize gelebilir. Yani, güneş, köpek dostlarımız için çok faydalıdır. Fakat güneşlenme hususunda bizler bilinçsiz davranışlar sergilersek bu durumda güneş karşısında köpek dostlarımızı korumak zorunda kalacağımızı da bilmemiz gerekiyor. Güneş, faydalı olduğu kadar çok fazla maruz kalındığında ise tehlikeli hale gelebiliyor. Peki, köpek dostlarımız szice D vitaminine ihtiyaç duyuyor mu? Gelin hep beraber buna bakalım.

Köpeğimin D Vitaminine İhtiyacı Var mı?

Güneşimizin fazlasıyla besleyici özelliği bulunduğu bellidir. Peki, bunun hakkında konuşurken belki de en fazla önemsememiz gereken konu D vitamini olduğunu biliyor muydunuz? Biz insanoğlunun kemik gelişimi ya da sağlıklı şekilde vitamin örgüsüne sahip olabilmesi adına D vitaminine yani güneşimize ihtiyaç duyarız. Bu durum köpek dostlarımız için de aynı olduğu söylenmektedir. Eğer siz de köpek dostlarımızın yeterli miktarda güneş ışığına çıkmadığını düşünüyorsanız veteriner hekimlerimizden D vitamini desteği alabilirsiniz. Bunun öncesinde elbette tüm ölçümler yapılmalıdır.

Güneş Köpeğime Zararlı mı?

Güneşimize çok fazla maruz kalındığında elbette zararlı olabilir. Özellikle de bizler dikkatli olmadığımız takdirde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmak mümkün oluyor. Çok fazla güneşe maruz kalınca köpeğimiz üzerinde birçok zararı olabilir. Güneş çarpması, halsizlik, geçici körlük, beyin kanaması, yüksek tansiyon, kalpte ritim bozukluğu gibi zararlardan uzak durabilmek adına güneşin dik açılar ile dünyamıza ışık saçtığı vakitlerde dışarıya çıkmak köpek dostlarımız için de çok tehlikeli olabilir. Lütfen dikkatli olalım.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar