MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Goldendoodle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2.03.2022 10:45:19

                                                  Goldendoodle Köpekleri Hakkında Bilgi

Goldendoodle ırkı köpeklerimiz tam bir arkadaş canlısı olarak bilinmektedirler. Zeki ve aile ortamına uyum sağlayan ırktır. Aktivitesi oldukça iyi olan Goldendoodle sosyal bir köpek olarak bilinmektedir. Bu cinsler gelen kokulara bağlı olarak burunlarının götürdüğü yere doğru gitmektedirler. Bu nedenden dolayı kapalı bir bahçede bulunması önerilmektedir. Oyun hastası olan Goldedoodle’lar her zaman hazırdırlar. Çoğu Goldedoodle ırkı Golden Retriever ırkının yeteneklerine ortaktırlar. Bu ırk yabancılara karşı da ailesine olduğu gibi arkadaş canlısı olduklarından, onu başarısız bekçi köpeği yapmasına neden olur. Goldendoodle ırkı sık sık havlamazlar. Minyatür poodle ya da oyuncak poodle genellikle daha küçük olur. Melez olan Goldendoodle cinsleri çok farklı görünüşlere sahiptirler. Poodle özelliklerini daha çok taşıyan türlerin genellikle çok daha kısa çenesi ve ince kürkleri vardır. Fakat Golden Retriever özelliklerini taşıyan türlerin ise çok daha uzun çenesi ve daha geniş boynu olur. Goldedoodle ırklarının uzun ve kısa kulakları olabilmektedirler. Çoğu goldendoodle ırkında v şeklinde alnından burunlarında kadar çıkıntıları olur.

Eğitimi

Goldendoodle zeki ve eğitim aşamasında eleninde gelenin çok fazlasını yaparak eğitmenini memnun etmeyi çok ister. Bu nedenle eğitimleri oldukça kolaydır.

Bakım

Goldedoodle her hafta düzenli olarak fırça ile taranmayı ister. Bu ırkın ortalama yaşam süreleri  - yıl arasında yaşamaktadırlar. Kalça displazisi, kulak enfeksiyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarına karşı çok hassastırlar. Ancak karma melez olduklarından dolayı safkan cinslere göre bu gibi hastalıklara daha az yakalanırlar.

Goldedoodle ailesinin çok sevdiği için biran olsun yanlarından ayrılmak istemezler ailesiyle birlikte olmaktan çok mutlu olurlar. Diğer tür hayvanlarla ve çocuklarla zaman geçirmekten çok hoşlanırlar.

Enerji düzeyleri oldukça iyi olan goldedoodle egzersiz ihtiyacı duymaktadır. Oyunculuk açısından da çok iyidir. Başka köpeklerle de geçinmesi iyi olan goldendoodle, çocuklarla anlaşması mükemmel seviyededir.

Goldendoodle Tüy Yapısı

Goldendoodle kürkü Poodle ve Golden Retriever kürkünün karışımından gelmektedirler. Oldukça kalın ve dayanıklı olan tüyleri vardır. Bu ırk dünyaya bronz, siyah, beyaz, çikolata rengi, kırmızı, gümüş ya da bunların karışımı olarak gelmektedirler.

Goldendoodle Yaşam Alanı

Bu ırkın egzersiz ihtiyacı olacağı için apartman ortamında yaşamasında hiçbir sorun olmayacaktır.

Kökeni

Goldendoodle, Golden Retriever ile Poodle çiftleşmesi sonucu 90’lı yılların sonuna doğru Kuzey Amerika’da türemiş bir ırktır.

Goldendoodle pek çok isimden türemiştir. Bunların arasında Goldipoo, Goldenpoo, Groodle,Curly Golden, Goldenoodle, Goldoodle ya da gopoo gibi isimler yer almaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar