MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Fransız Bulldog Köpek Irkı Tarihi ve Bakımı

9.07.2021 10:48:01

Fransız bulldog veya Frenchie, büyük başlı, kısa burnu ve yarasa benzeri kulakları olan sağlam, kompakt bir köpek ırkıdır. Bu cins canlı, sevecen ve oyuncudur. Fransız bulldog, İngiliz bulldogunun uzak bir akrabasıdır; ikisi bazı özellikleri paylaşır ancak farklı köpek ırklarıdır.

Genel olarak, Fransız bulldog, her tür aile için harika bir evcil hayvan olan sevimli, sevecen bir köpektir. Küçük boyutları, daha küçük evlerde iyi iş çıkarabilecekleri anlamına gelir, ancak ortalama küçük köpeklerden daha sağlamdırlar. Bu, tipik olarak çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinen sadık ve zeki bir ırktır. Frenchie gerçekten neşeli ve arkadaş canlısı bir arkadaştır.

Fransız Bulldog'un Tarihi

Tartışma, Fransız bulldogunun kökenlerini çevreliyor, ancak cins, şüphesiz İngiliz bulldogundan üredi. Birçok kişi tarafından İngiliz buldoğunun boyutlarının küçültüldüğüne ve daha sonra Fransız buldoklarının zamanla geliştirildiği Fransa'ya getirildiğine inanılıyor. O zamanlar İngiltere'den Fransa'ya göç ettirilen birçok İngiliz bulldog vardı ve küçük köpekleri de yanlarında götürdükleri sanılıyor.

Fransız buldoğunun ayırt edici bir özelliği, İngiliz buldoğunun gül şeklindeki kulaklarının aksine, yarasa benzeri kulaklarıdır. İngiliz bulldoglarının Fransız meraklıları, İngiltere'de daha az arzu edilen kulakları dik olanları kolayca kabul etti.

Fransız Bulldog Bakımı

Fransızlar, orta derecede tüy dökülme eğiliminde olan pürüzsüz kaplamalı köpeklerdir. Cins, haftalık tarama da dahil olmak üzere temel rutin taramalardan biraz daha fazlasını gerektirir. İlkbahar ve sonbaharda tüylerini dökerler ve bu zamanlarda onları daha fazla taramak isteyebilirsiniz. Frenchie'niz cilt sorunlarına yatkınsa, düzenli banyolar ve kulak temizliği yardımcı olabilir. Çatlamalarını veya ayrılmalarını önlemek için köpeğinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesin. Haftada en az iki kez dişlerini fırçalayarak köpeğinizin ağız hijyenini geliştirin. Bu, diş eti enfeksiyonlarını ve diş problemlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Yaygın Sağlık Sorunları

 Irklara göre bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Aşağıdakiler, bilinmesi gereken bazı hastalıklardır.

* Brakisefalik Sendrom

* Kalça displazisi

* Cilt sorunları ve Alerjiler

 Diyet ve Beslenme

Frenchie'niz günde iki öğün yemek başına 3/4 fincan kuru köpek maması ile beslenmelidir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu miktar, büyüklüğüne, aktivite düzeyine, yaşına ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Obezite bir köpeğin ömrünü kısaltabileceğinden, köpeğinizin ağırlığını kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar