MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Büyük Kulaklı 10 Kedi Irkı ve Özellikleri

8.07.2021 12:46:12

Vahşi doğada, büyük boy kulaklar, hayvanların hayatta kalması için önemli işlevlere hizmet eder. Örneğin kedi kulakları uydu antenleri gibi davranarak vahşi kedilerin avlanırken en küçük sesleri algılamasına yardımcı olur. Evcilleştirilmiş kedilerin çoğu etkileyici kulaklarını eve gelen en sevdikleri insanları, bir hediye çantasının kırışışını veya bir oyuncağın şıngırtısını dinlemek için kullanır. Büyük kulaklı kedi ırkları, görünüm ve kişilik bakımından farklılık gösterir. Bazıları oldukça cesur, atletik ve aktifken, diğerleri daha sakin ve sevimlidir.

İşte özellikle büyük kulaklı 10 kedi ırkı.

Habeş

Habeşli'nin kulakları sanki her zaman bir şeyler dinliyormuş gibi iki yana uzanıyor. Bu, kökeni belirsiz olsa da en eski kedi ırklarından biridir. Ataları muhtemelen Hint Okyanusu boyunca ve Güneydoğu Asya'da yaşadı. Günümüz Habeş kedileri zeki, oyuncu ve oldukça aktiftir. Ve ilgi odağı olmayı severler.

Balinese

Büyük üçgen kulaklara sahip Balililer, muhtemelen Siyam kedisi ırkının uzun tüylü bir versiyonunu yaratan genetik bir mutasyondan kaynaklandı. Kıvrak ve kaslı, cinsin ipeksi tüyü vücuda yakın durur ve paslanmaya karşı dayanıklıdır. Bu kediler tipik olarak sevecen, oyuncu ve konuşkandır. Aileleriyle takılmayı severler ve genellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

Chausie

Chausie'nin uzun, geniş kulakları hafif dışa doğru bir açıyla yerleştirilmiştir. Bu melez kedi ırkı , 1990'larda Habeşliler ve orman kedileri arasındaki melezlemelerden geliştirilmiştir. Günümüzün Chausie'si vahşi olmaktan çok “kalbi vahşi” olsa da, cins bir kucak kedisinden çok uzaktır. Çoğu, evin etrafında uzanmak için çok fazla dikkat ve etkileşimli oyunu tercih eder.

Cornish Rex

Kendine özgü dalgalı tüyleri ve büyük, ince, yarasa benzeri kulakları ile Cornish Rex, seyretmek için bir zevktir. Cins, adını, dalgalı bir ceket için genetik mutasyona sahip bir yavru kedinin doğduğu, Cornwall, İngiltere'den alır. Bugün, bu kediler genellikle zeki, aktif ve dışa dönüktür. Çok fazla sosyal etkileşimi tercih ederler ancak genellikle nazik kucak kedileri değildirler.

Devon Rex

Devon Rex'in devasa kulakları, "elfin" görünümüne ve şeytani ifadesine katkıda bulunur. Bu cins oldukça sosyal ve eğlenceyi seven bir cins ve hatta bazı insanlar onu köpek benzeri olarak tanımlıyor. Küçük yapısı ve cesur kişiliği ile bu kedi, hayatının çoğu boyunca bir yavru kedi gibi görünmeye ve davranmaya meyillidir. Devon Rex'in tüyleri yumuşak ve dalgalı, onu okşadığınızda dalgalanıyormuş gibi görünür.

Mısır Mau

Mısırlı Mau'nun hafifçe öne doğru kıvrılan geniş kulakları vardır ve kediye uyarı ifadesi verir. Bu cinsin ataları muhtemelen eski Mısır vahşi kedilerinden gelmiştir ve doğal benekli tüy desenine sahip tek evcil kedi cinsidir. Bu atletik kediler iyi sprinterler ve tırmanmaya bayılırlar. Etkileşimli oyun, zihinlerini ve bedenlerini meşgul etmek için önemlidir.

Oryantal

Oriental, Siyam'dan yaratıldı, bu yüzden bu cinsin kuzeniyle aynı belirgin, üçgen şekilli kulaklara sahip olması şaşırtıcı değil. Siyam'a çok benziyor ama daha da fazla tüy çeşidi vardır. Bu eğlenceyi seven cins, doğal olarak atletik ve oyuncudur ve en sevdiği insanlarla çok güçlü bir bağ kurma eğilimindedir.

Savana

Savannah kedisi, evcil kediler ile vahşi Afrika servallerinin melezidir. Ve Savannah'nın büyük, uzun kulakları, türün genel vahşi görünümünün bir parçasıdır. Bu kediler de tavır olarak biraz vahşi. Genellikle ailelerini severler ve genellikle ilgi isterler, ancak aynı zamanda son derece zeki ve enerjiktirler. Onları fiziksel ve zihinsel olarak egzersiz yapmak çok zaman alır.

Siyam

Siyam, tipik olarak tüylerinin çoğundan daha koyu renkte, belirgin kulakları olan şık bir kedidir. Tatlı ve canlı bu cins, 1800'lerin sonlarından beri kedi severler arasında popüler olmuştur. Bu kediler seslendirmeleriyle tanınırlar ve özellikle ifade edecekleri bir fikirleri olduğunda, insanlarıyla gece gündüz "sohbet" ederler. İlgi odağı olmayı severler ve gün boyunca birlikte olmayı tercih ederler.

Sfenks

Sphynx kedileri buruşuk derileri ve belirgin özellikleriyle kendini gösterir. Bu tüysüz kedilerin çoğu aslında vücutlarının bir kısmını veya tamamını kaplayan tüylü bir tüye sahiptir. Ama kafalarının geri kalanıyla karşılaştırıldığında gerçekten dikkat çeken kocaman kulakları ve gözleri vardır. Genellikle arkadaş canlısı ve sevimli kedilerdir (özellikle sıcaklık için) maskaralıklarıyla eğlendirdikleri bilinmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar