MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanların İnsanların Hayatına 6 Adımda Dokunuşu

29.11.2019 12:08:47

Yaşam Kalitesinde Artış

Evcil hayvan sahibi olmak, çok kısa süre içerisinde dahi olumlu etkilerini gösteriyor. Bu kişilerde mevsim geçişlerindeki halsizlik, baş ağrısı gibi ara ara bizi ziyaret eden rahatsızlıkların daha az ve hafif geçtiği düşünülüyor.

 

Günlük Hayatta Yaşadığımız Stres Azaltıyor

Bir hayvanı izlemek, gelip kucağınıza yatması, başını okşatması veya birbirinden komik hareketleri rahatlayıp, deşarj olmamızı sağlıyor. Yoğun bir iş temposuna sahipseniz ya da metropol bir şehirde yaşıyorsanız stres altında olmamanız imkansıza yakındır. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için düzgün beslenme, spor gibi aktivitelerin yanında evcil hayvan beslenin oldukça faydası olduğu araştırmalar neticesinde ortaya konulmuşur.

 

Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltır

Kalp hastalıkları her yaştan insanın başına gelebileceği gibi sadece yaşlanınca bu problemle karşılaşabileceğimizi düşünmek yanlıştır. Sağlığımıza olumlu etkilerinden birisi de, kolestrol dengesi kalp rahatsızlıklarını tetikleyen diğer damar problemlerine karşı, kan basıncını düşürdüğü ve evcil hayvan sahiplerinin kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

 

Sosyal Hayata Etkisi

İnsanların sosyalleşmesinde ciddi manada çevrede fark edilir olma. Veteriner ziyaretleri, köpek egzersizleri ya da farklı sebeplerle evcil dostunuzu dışarı çıkarmanız gerektiğinde, yalnız yürüyen ya da bir yere yetişmeye çalışan kişilere oranla çok daha dikkat çekersiniz.

 

Psikolojik Etkenler

Onlar her ne kadar konuşamasalar da sizi ve duygularınızı çok rahat anlarlar. İçine kapanık, bir takım psikolojik sorun yaşayan kişiler onların bakım ve beslenmesi sırasında onlarla geçirdikleri zaman ve oynadıkları süre sonunda daha mutlu ve hayat dolu oldukları gözlemlenmiştir.

 

Çocukların Çevreye ve Hayvanlara İlgisi

Evinde evcil bir dost ile büyüyen ve yaşayan çocukların alerjik reaksiyonlara karşı bünyeleri daha güçlü olup, çok sık hastalanmadıkları araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Erken yaşta sorumluluk ve paylaşımı öğrenmenin yanında hayvanlara karşı besledikleri sevgi ve doğaya karşı bilinçli yetişmeleri konusunda oldukça faydası görülmektedir.

Konumuzun özeti videomuz için:
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar