MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanlar Nasıl Beslenir? İşte Tüm Detaylar...

23.02.2023 12:01:22

Evcil hayvanlar çok büyük bir grup olarak adlandırılabilir. Ancak bunlar kendi içerisinde farklı türler, farklı cinslerdir. Ve bunlardan dolayı da doğal olarak farklı özelliklere sahiptirler. Tüm bu farklı özellikler onların metabolizmasını ve gereksinimini, ihtiyaç duydukları besinlere kadar etkileyebilmektedir. Bir kaç tanesinin özelliklerini anlatmak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

Evcil Köpeklerde Beslenme

Başlangıçta yavru olarak sahiplenilen ya da alınan bu hayvanlar için beslenme çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yavrunun gelişimi için gerekli olan vitaminlerin besinler ile sağlanması gerekir. Daha ileri ki aşamalarda kuru veya yaş mama tercih edimi köpeğin beslenme isteğine ve sağlığına göre değiştirilebilir. Fakat bu değişimin aniden yapılmaması gerekmektedir. Mamayı değiştirme isteği var ise bu bir haftalık bir süreye yayacak şekilde yapmamız doğru olacaktır. Köpek için yaşına uygun mamaların tercih edilmesi son derece önemlidir. Bunun dışında mama saatlerini belirli bir rutin haline getirmekte köpekte sorumluluk, öğrenme ve sabır yetisi kazanmasına yardımcı olacaktır. Tüm bu şartlar sağlandığında köpekler huzurlu ve sağlıklı bir yaşam ortamında rahatça beslenebilmektedir.

Evcil Kedilerde Beslenme

Kedilerin doğal yaşam ortamlarına bakıldığı zaman fare, haşere ve diğer birçok avlandıkları hayvanlarla beslendikleri görülmüştür. Ev ortamında ki bir kedinin beslenmesinde ise genellikle kuru mamalar tercih edilmektedir. Kuru mamaya alışan kediler sahibin daha sonradan verdiği yemeklere alışkanlık gösterme de güçlük çekerler ve genellikle reddederler. Çünkü kediler diğer hayvanlara oranla daha seçici ve her mamayı yememektedirler.

Muhabbet Kuşlarında Beslenme

Kuşların beslemesi için yem olarak tohumlar kullanılmaktadır. Bunun içinse özel kuş yemleri kullanılır. Kafes içerisinde beslenen kuşların yeterli besin alıp almadığı sürekli olarak kontrol edilmeli ve yemleri, suları aralıklı olarak değiştirilmelidir. Muhabbet kuşları ıslatılmış olan tahıllarla da beslenmeyi oldukça sevmektedirler. Bu gibi yemlerin, besin değerleri de oldukça yüksek ve kuşların uzun, sağlıklı yaşamaları için önem teşkil etmektedir.

Balıkların Beslenmesi

Bu hayvanların beslenmesi oldukça basit, kolay ve hızlıdır. Tek dikkat edilmesi gereken konu doğru yemlemenin yapılmasıdır. Bunun için ise doğru zaman, doğru yem ve yem miktarının sabitliği oldukça önemlidir. Doğal ortamlarında balıklar; sinek, bitki ve diğer bitkilerden yararlanarak beslenirler. Ancak ev ortamında bakılan fanus (kesinlikle tavsiye etmiyoruz) veya akvaryum kullanarak yaşam ortamı oluşturulmuş balıkların beslenmesi bu kadar zor ve kompleks değildir. Bu hayvanların beslenmesi için protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve su içeren karma küçük yemler kullanılır. Bunlar genellikle sabah ve akşam olmak üzere kolayca balıkların fanus ya da akvaryumlarının içerisine ufalanarak atılarak balıkların besini almalarını kolaylaştırmak amaçlanır. Tüm bu şartların yanında verilen yem balığın aynı zamanda yaşamını sürdürdüğü suyun içerisine bırakıldığı için bu suyun belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Balığın yaşam ortamını oluşturan suyun değiştirilmesi hem uzun hem de oksijeni bol bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar