MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

En Zeki 4 Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

29.10.2022 16:19:16

Hayatımız boyunca en değerli varlıklarımızdan bir tanesi olan evcil hayvan dostlarımızın bazen dahi olduklarını düşünebiliriz. Hatta bazen bizi ya da söylediklerimizi anlıyor gibi davranmaları konusunda şaşırabiliriz. Fakat en akıllı köpek dostlarımız arasına giren bazı ırk köpek dostlarımız topu getirmekten size çok daha fazlasını yapabilir. Öyle ki bu her köpek dostumuz için geçerli olan bir durum değildir. Zekilik söz konusu ise bazı köpek türleri diğer türlere göre daha ön plana çıkabilir. Sizler için en akıllı köpek ırklarını listelemek istedik. Buyrun yazımıza geçelim ve en zeki köpek ırkları hakkında bilgiler edinelim... Dünya üzerinde yaklaşık 200 farklı köpek cinsinde yapılan bir araştırmaya göre itaat etme, uyum sağlama, komut anlama ile zeka düzeyleri, yeteneklerine göre ölçülmüş köpek türleri vardır. Bu araştırma elbette birtakım sonuçlara ulaşmıştır. Buna göre en zeki kabul edilen köpek türleri çok merak uyandırıcıdır. Aşağıda sayacağımız köpek türleri ortalama 250 kelimeyi öğrenebilirler. Beş tekrardan az duymuş olduğu yeni bir komutu ise anlayabiliyorlar.

Border Collie Köpek Cinsi

Listemizin en başında elbette Border Collie dostlarımız yer alıyor. İskoçya- İngiltere sınırında, ortalama 300 yıldır süre boyunca çoban köpeği olarak kullanılan bu ırk, en zeki köpek cinsleri arasında sıklıkla karşımıza çıkmıştır. Hatta yetenek yarışmalarında sıklıkla rastladığımız Border Collie cinsi köpek dostlarımız da mümkündür. Yeni bir komutu ise 5 saniyenin altında anlayabiliyor ve ortalama 250 kelimeye kadar öğrenebilmeleri gerçekten de çok şaşırtıcı. En zeki köpek dostlarımızın başına Border Collie cinsi köpek türünü yazmak çok kolay oldu.

Poodle Kaniş Köpek Cinsi

Poodle Kaniş cinsi köpek dostlarımız ise en zeki köpek ırkı arasında görmeyi pek beklenmeyen türlerden birisidir. Ancak Poodle Kaniş cinsi köpek dostlarımız komutları ve talimatları çok hızlı bir şekilde kavrıyor ve anında tepki verme ile sonuçlandırabiliyor. En zeki köpek ırkı arasında yer alan Poodle Kaniş köpek türü, 2-3 yaşındaki bir insan kadar zekidir. İnanılmaz bir problem becerisine sahipo lmakla beraber onları da çeşitli gösteri ve yarışmalarda görmemiz mümkündür.

Alman Kurdu Köpek Cinsi

Elbette bu listeye Alman kurdu köpek dostlarımızı yazmasak olmazdı. Komutlar ve itaat konusunda en inanılmaz yeteneklere sahip olan bu ırkı listede görmek şaşırtıcı değil. Terapi köpeği, tıbbi yardım, polis gibi toplumsal hayatta da onları görmemiz mümkün.

Golden Retriever Köpek Cinsi

Bu köpek dostlarımız ise eskiden av köpeği olarak kullanılsa da şimdilerde çocuklarımızın en yakın arkadaşıdır. Sosyal entegrasyon programlarından tutun da kurtarma operasyonlarına kadar birçok alanda kullanılıyorlar. İnanılmaz bir koku alma özelliğine sahiplerdir. Birçok insana yarar aktivitelerde bulunuyorlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar