MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Doğum Sonrasında Anne Kedilerin Davranışları

2.02.2021 10:40:23

Anne kedilerin doğum sonrası yavrularına karşı tavırları kimi zaman biz insanları hayrete düşürebiliyor. Gözlerinin önünde ayırmadıkları gibi kimi onlara karşı hiç ilgi göstermediği de olabiliyor. İçgüdüsel olarak onlara karşı en azından sütten kesilene kadar yaptıkları annelik süreci ve sonrasında nelerle karşılaşabileceğinize göz atalım.

Anne Kedilerin Yavrularını Başka Yere Taşıması

Ev içerisinde doğum yapan bir kedi olsa dahi odalar arası yavrularını taşıması olası bir durumdur. Genelde dışarıda doğum yapan dostlarımızın çevrelerinde bir tehlike sezmeleri yavrularının hepsini taşıması için geçerli bir sebeptir. Oldukça korumacı bir ruh hali içinde olan annelerin çevresel faktörler de dahil her tehlikeye karşı bebeklerini koruma içgüdüsü fazlasıyla yüksektir.

Ev içerisinde bu durumla karşılaşıyorsanız çok fazla müdahil olmamaları ve onun bu işlemi güven içerisinde tamamlamasını beklemesiniz. İhtiyacı olan sakinliği özgürlüğü elde eden kedinin arkada yavru bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Yavru kedilere siz ya da çocuklarınızın çok fazla yakınlaşmamasına en azından yavrular ayaklanana kadar dikkat etmelisiniz. Sütten kesilmeye doğru yavru kedilerin az da olsa kazanacağı özgürlükle anne kedinin en azından onlar üzerindeki baskıcı korumasının kalktığını fark edeceksiniz.

Anne Kediler Yavrularına Neden Hor Davranır?

Kediler yavrularıyla arasındaki bağ insanlar benzememektedir. Birçok hareketi içgüdüsel olup düşmanlara ya da tehlikelere karşı aşırı korumacıdır. Fakat kimi zaman tam tersi senaryolar da gerçekleşebilir. Onları emzirmeme en sık karşılaşılan bir durum olduğu gibi oyunun dozunu abartıp sert davranma, zarar verme hatta öldürmeleri de görülen durumlar arasındadır. Eğer yavruların hayati tehlike altında olduğunu düşünüyor ve annenin yeteri kadar beslemediğini görüyorsanız, yavruların zayıf kalmaması için müdahale etmeniz gerekebilir.

Anne Kedilerin Yavruları Sahiplenmemesi

En istenmeyen ve üzücü durumdur. Kimi zaman anne kediler yavruları sanki hiç onların değilmişçesine onlarla tüm ilgiyi keser. Bu durum kimi zaman bazı yavruları da ayırmaları şeklinde görülebilir. Demin de belirttiğimiz üzere kediler içgüdüsel olarak yavrularıyla ilgilenir ve büyümelerine yardımcı olur. Aralarında çok fazla duygusal bağ kurduklarını söylemeyeyiz. Genelde sütünün az geldiğini hisseden ve tüm yavrulara yetmeyeceğini düşünen kedilerin sağlıklı olacağını düşündüğü yavrularına daha fazla dikkat etmesi bazılarının da reddedilmesiyle sonuçlanabilir.

Yavru kedilerde ilk 4 hafta ve sonraki 4 hafta önemlidir. En azından ilk 2 ay anne sütüyle tam olarka beslenmeleri uzun yaşamlarında çok daha sağlıklı olmaları açısından önemlidir. Fakat ilk 4 hafta annesiyle ve kardeşleriyle büyümeyen kedilerin insan müdahalesi olmadan hayatta kalması oldukça azdır. Özellikle bu dönemde anne ve yavrulara sağlıklı bir ilişki var ise müdahil olmamaları kendi iç dünyaları içerisinde gelişimlerini takip etmeniz yeterlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar