MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dogo Argentino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

18.02.2022 13:54:30

Güçlü bir karekteri bulunan Dodo Argentino cinsi köpekler, düşünülenin aksine sevecen yaratıklardır. Güçlü bir bedene sahip olan bu köpeklerin algılama şekilleri de pek çok ırka oranla daha da gelişmiştir. Argentino Dogo cinsi köpekler, önyargı ile yaklaşılmadığı taktirde ömür boyu sizin en yakın dostunuz olabilirler.

Dogo cinsi köpekler için köpek sahiplenme opsiyonları da oldukça fazladır. Bu sevimli ve güçlü köpek cinsi sürekli terk edilmekte ve özellikle de Türkiye’de çok yanlış tanınmaktadır. O zaman gelin, Dogo cinsi köpekleri genel hatlarıyla daha da yakından tanıyalım.

Dogo Argentino Köpeklerinin Tarihi

Dogo argen cinsi köpeklerin tarihi Antonio Nores Martinez isimli bir Arjantinlinin hayatıyla kesişiyor. Martinez, 17 yaşından itibaren Dogo cinsi köpekler gibi zeki ve güçlü melez bir cins yaratmaya çalışıyor. Cordoba dövüş köpeği ile pek çok ırkı çiftleştiren Martinez, en nihayetinde Dogo Argentino adını alacak bu avcı köpeği yaratıyor.

Dogo cinsi köpekler, gerçekten de Martinez’in hayallerindeki gibi pek çok işi bir arada yapabilen köpeklerdir. Avcı olma özelliğini taşıyan bu yaratıklar, terapi köpeği olarak da insanlara yardımcı olmaktadır.

Dogo Argentino Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Dogo Argentino özellikleri arasında başı kısa ve beyaz tüyler çekmektedir. Bu cins köpeklerin tüyleri kesilmiş gibi kısa ve bembeyazdır. Dogo köpekleri, 40 ila 45 kilo arasında oldukları gibi uzun boylu köpek ırkları arasında da ilk sıralarda yer almaktadırlar.

Uzunca bir kuyruğa ve sarkık kulaklara sahip olan Dogo cinsi köpeklerin burunları da simsiyahtır. Bu sevimli köpekler, çıkık bir alna ve oldukça güçlü bir çene yapısına da sahiplerdir. Ülkemizde oldukça yanlış tanınan Dogo köpekleri genellikle kötü niyetli insanların elinde kötü işlere kalkışabilirler.

Dogo cinsi köpekler, dövüşçü olarak yetiştirilip işkence ile saldırgan bir hale getirilebilirler. Hatta bu sevimli köpeklerin sarkık karakteristik kulakları da bazı acımasız kişilerce kesilebilmektedir. Bu durum ne yazık ki Dogo cinsi köpeklerde sıklıkla görülen oldukça üzücü bir durumdur.

Dogo Argentino Köpeklerinin Karakter Özellikleri

Dogo Argentino cinsi köpeklerin karekterilerine göz atacak olduğumuzda karşımıza sevecen ve dost canlısı bir ırk çıkıyor. Her ne kadar sinirli ve kavgacı olarak kabul görmüş olsalar da Dogo cinsi köpekler, her daim sevecen ve insan dostudur.

Çocuklarla da iyi anşalan bu köpeklerin aradığı tek şey sıcak bir yuva ve ailedir. Sahiplerine sadık olan bu köpeklerin bazıları oldukça oyuncudur. Yabancı insanlara karşı başta temkinli olan Dogo cinsi köpekler, zamanla bu kişilere alışabilirler.

Dogo köpekleri, sevilmeye ve düzenli olarak bakılmaya ihtiyaç duyan özünde sevimli ve sevecen köpeklerdir. Bu cinse duyulan önyargı, barınaklarda binlerce Dogo’nun zor koşullarda yaşamasına neden olmaktadır. Siz de satın alma sahiplen ilkesi ile Patigil.com adresindeki Dogo ilanlarına göz atabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar