MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Corona Virüs Korkusu Evcil Hayvanlarını Sokaklara Terk Ettiriyor!

1.04.2020 11:03:18

Corona virüsün etkisini artırdığı ülkemizde yanlış ve kulaktan dolma bilgiler yüzünden evcil hayvanlar sokaklara terk edilmeye başlandı. Evcil hayvan sahipleri virüs endişesi nedeniyle dostlarını bir bir terk etmeye başlıyor. Sokaklarda ve ormanlık alanlarda evcil hayvan görülme sayısı oldukça artmaya başladı. Tüm bunların yanında gönüllü karantina nedeniyle dışarı çıkmayan insanlar ve açılmayan birçok dükkân nedeniyle de birçok sokak hayvanı yiyecek bulmakta oldukça güçlük çekerken açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Evcil Hayvanlardan İnsana Geçen Virüs Vakası Olmadı!

Eskişehir Hayvanları Koruma Yaşam Haklarını Savunma Derneği Başkanı Nesrin Çiçek virüs tehlikesinin hayvanlardan insanlara bulaşmadığını belirtirken, özellikle aşıları eksiksiz ve tam olan dostlarımızın Corona Virüse dair herhangi bir neden olmadığını belirterek, şu ana kadar evcil dostlarımızdan insanlara bulaşan bir virüs olmadığını belirtti.

Evcil hayvanların salgın ve hastalık bulaştırma konusunda yetkililerin çok sayıda ihbar aldığını ve bilinçsizce yapılan bu davranışın Corona virüs ve evcil hayvanlar konusunda bilgilendirme yapılmasının gerekliliğini oraya çıkarmıştır. İnsanların panik halinde olması ve bilinçsizce hareket etmesi evcil dostlarımızın da zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Evcil dostlarımızın ve sokak hayvanlarının çok daha fazla bakıma ihtiyaçları olduğu bu dönemde uzmanların görüşlerinde açıkça belirtilmesi rağmen insanların yaptıkları yanlış hareketlerin sonucunda dostlarımız mağdur oluyor. İnsanların sağlığı açısında zaten evcil dostlarımızın yapılan rutin aşıları gerekli korumayı sağlıyorken uzmanların yaptığı geri bildirimler neticesinde de bu tip bir virüsün bulaştırma olasılığının olmadığını biliyoruz. Sağlık açısından herhangi bir Corona virüs vakasına hayvanlar üzerinden geçtiğine dair bir örnek bulunmamaktadır.

Yiyecek Bulmakta Zorluk Çekiyorlar

Virüs salgını nedeniyle evine çekilen birçok insan sebebiyle sokak hayvanları da geri plana atıldı. Toplum olarak her ne kadar salgın konusunda bilinçlensek de bazı konuları atlıyoruz. Havaların hala soğuk olması ve dışarıdaki canların da yiyecek bulma konusunda iyice güçlük çekmesine neden oluyor. Evlerimizde artan yemekleri sokaktaki dostlarımızla paylaşabilir. Bulunduğumuz bölgenin sokak hayvanı popülasyonunun bol olduğu yerlere kuru mama ve su koyabiliriz. Bu toplumsal bir görev olup her şeyi yetkililerin düşünmesini bekleyip onların ölmesini beklemekten çok daha akılcı bir hareket olacaktır. Bu salgın hastalık nedeniyle temel ihtiyaçlarımız dışında evimizden dışarı çıkmayalım fakat onların da bizlere muhtaç olduklarını göz ardı etmeyelim. Ayrıca evcil hayvan besleyen dostlarımıza bu konu hakkında bilgi verirken salgının hayvanlardan insanlara geçmediği konusunda aydınlatalım. Hevesle alınıp ve bakılması konusunda güçlük yaşayan insanların bu durumu bir bahane gibi kullanıp evcil dostlarını sokağa atma hareketi nedeniyle sokakta binlerce hayvan yaşamaya çalışıyor. Kendi temizliğimize ve hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz kadar onların da birer canlı olduğunu asla unutmayalım.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar