MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cins Kedilerde Sağlık Sorunları ve Kalıtsal Hastalıkları

11.02.2020 10:06:39

Cins kedi talebi sebebiyle dünyada ve ülkemizde birçok hayvan maalesef acı çekmekte ve rahatsızlıkları yüzünden terk edilmektedir. Çok tatlı ve sevimli gelen fiziksel özelliklerinin yanında genetik olarak yaşadıkları sıkıntılara bakılmaksızın birbirleriyle çiftleştirilerek hastalıklı ve sakat genlerin para uğruna yeni hayvanların taşımasına müsaade edilmektedir. Petshoplarda ve internet üzerinde satışı yapılan bu kedi ırklarının taşıdıkları kalıtsal hastalıklara göz atalım.

 

İran Kedileri (Persian, Fars Kedileri)

Düz suratları bu ırkların oldukça ayırt edici ve insanlara sevimli gelen özelliklerinin başında gelir fakat burunlarının düzlüğü ve kemiklerinin basık bir şekil alması solunum konusunda sıkıntı yaşamalarının en büyük nedenidir. Gözlerin akıntı olması her daim göz çevresinin iltihaplı ve özel bakım yapılmasını zorunlu kılar. Yüz kemik yapısının bozukluğu sonucunda çene bozuklukları da gözlemlenen İran Kedileri yemek yeme konusunda güçlük çekebilirler. Ayrıca bu ırkın sindirim sisteminde böbrek taşı oluşma riski de oldukça yüksektir.

Siyam Kedileri

Kalp hastalıklarına oldukça yatkın genetik yapısı bulunmaktadır. Yaşlandıkça bakımına çok daha fazla dikkat ve özen gösterilmelidir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma riskleri de basık suratlı kediler kadar olmasa da bulunmaktadır. 

Manx Kedileri

İsminden de anlaşılacağı üzere Manx sendromunu yaşarlar. Doğuştan kuyruksuz veya çok kısa kuyrukla dünyaya gelen bu kedilerin yaşadığı en büyük sorun omurgalarında kısa kuyruk sebebiyle yaşanan kemik sinirlerindeki eksikliktir. Manx kedilerinin 4/1’inde bu problem görülür ki bu oran oldukça yüksektir. İdrar tutamama, eklemlerde güçsüzlük ve rektumlarında sorunlar yaşamaları oldukça olasıdır. Yavruların büyümesi ise oldukça zor olup bu dönemde zayıf ve güçsüz kedilerin yaşam şansı diğer kedilere nazaran çok daha zordur.

Birman Kedileri (Burma)

Ataları Siyam kedileri olan Birmanların da taşıdığı kalıtsal hastalıklar mevcuttur. Diyabete oldukça yatkın olan bu kedilerin özel mamalar ve beslenme programında beslenmesi gereklidir. Aşırı kilo alma, böbrek sorunları ve buna bağlı birçok farklı hastalığın bu kedilerde görülmesi olasıdır.

Scottish Fold

Cins kedi denildiği zaman birçok insanın aklına gelen ilk kedidir. Yuvarlak surat, yatık ve kesik gibi durak kulaklar o minnoş bakışlar bizlere ne kadar sempatik ve tatlı gelse de onların da kalıtsal hastalıkları vardır. Doğal mutasyon sonucu değil, yapay laboratuvar ortamına ortaya çıkmaları da bundan en büyük sebeplerden birisidir. Yaşadıkları kıkırdak eksikliği, vücutlarındaki birçok eklemde sıkıntı yaşamalarına neden olmakla birlikte, iskelet sistemi bir kediye nazaran çok zayıf, ağrılı ve acılı günler geçirmelerine temel oluşturuyor. Ömür boyu tedavi altında, özel bakım ve hatta ameliyat olmaları gerekli olabiliyor. Bu arada bu ırkın dişi ve erkeklerinin çiftleşmesi sağlıksız genler nedeniyle çoğu ülkede yasaklanmış durumda.

Munchkin Kedileri

Kısa bacakları oldukça komik ve sempatik gelse de rahatsızlık sonucu bu halde oldukları unutulmamalıdır. Vücudunun bacaklarına ve eklemlerine yüklediği ağırlık onların ağrı ve acı çekmesinin en büyük nedenidir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar